acik-ogretim

Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak

Ne zaman ve Nasıl Yapılacak?

Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla 2013-2014 eğitim döneminde açıköğretime yerleşen öğrenciler nasıl ve ne zaman kayıt olacaklarını oldukça merak ediyorlar. Açıköğretime yeni yerleşen öğrencilerin kayıtları 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013 tarihinde yapılacağı için bu yazıyı daha sonra hazırlamayı düşünüyorduk. Öğrencilerin bu konudaki ısrarı sonucu yazımızı hazırladık.

Konunun daha net anlaşılabilmesi için makale tarzı yerine soru cevap tarzında yazı hazırlamayı seçtik. Bizlere gelen soruları toparlayıp hepsine cevap olacak bir yazı sizlerle. Burada cevabını bulamadığınız soruları konu altından yorum olarak sorabilirsiniz.

Aşağıdaki soruların Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümleri için geçerli olduğunu hatırlatalım.

1-  ne zaman yapılacak?

Açıköğretime yeni yerleşen (ösys ile) ve yatay geçiş yapan öğrencilerin kayıtları 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak.

2- 2 yıllık bölümden geçenlerin yada ikinci üniversite ile geçiş yapanların kayıtları ne zaman yapıalcak?

Dikey geçiş, İkinci üniversite ve Lisans tamamlama kayıtları 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013 Tarihlerinde yapılacak.

3- Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde Üniversite harçları kaldırıldı. Açıköğretimde harçlar dönemlik 45 TL, öğrenim gideri 205 TL civarı olduğundan sadece 45 TL’lik kısım kaldırıldı. Bu durumda her bölüm dönemlik ortalama 205 TL harç yatıracak.

2012 – 2013 Açıköğretim Kayıt Harçları için tıklayınız.

4- Nasıl Yapılıyor?

  3 kısımdan oluşmaktadır. İnternetten ön kayıt, bankaya harcı yatırma ve aof bürosuna gidip kesin kayıt. Bu kısımları teker teker açıklayalım.

4.1- Açıköğretim Ön Kayıt Nasıl Yapılır?

Açıköğretim ön kayıtları yeni yerleşenler için 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013, dikey geçiş ve 2. Üniversite için 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013 tarihlerinde yapılacak.

Ön Kayıt Adresi:  https://kayit.anadolu.edu.tr/tr/BasvuruYeni/BasvuruAnaSayfa.aspx

Açıköğretim ön kayıtları yukarıdaki adresten yapılacak. Site şu anda aktif olmadığı için kayıt yapılamamakta. 2 Eylül itibari ile site çalışacaktır.

Ön kayıt işlemi oldukça basittir. Sitedeki boşlukları doldurarak ve seçimler yaparak ön kaydınızı 10 dakika içerisinde yapabilirsiniz.  Ön kayıt sonrasında bilgisayarınıza indirmek için bir pdf dosyası çıkacak. Onu bilgisayarınıza indirip yazıcınızdan veya internet cafeden çıktı alacaksınız. (Örnek çıktı resmi aşağıdadır.)

İnternet başvuru belgenizi çıktı aldığınızda iki kısıma fotoğraf yapıştıracak ve gerekli yerlere adınızı yazıp imza atacaksınız. Bu işlemlerin ardından ön kaydınız bitmiş oluyor. ( 30 dakika arayla tekrar tekrar internet başvurusu yapabilirsiniz.)

4.2- Açıköğretim Harcı Nasıl Yatırılır?

Önümüzdeki günlerde her bölüm için harç miktarlarını ayrıntılı olarak yayımlayacağız. Ortalama harç ücretlerinin 200 TL olduğunu varsayabiliriz.

İnternetten ön kayıt yaptıktan sonra vakıf bankasına giderek harcınızı yatırmanız gerekli. Vakıf bankasına gidip kimliğinizi verdiğinizde (T.C. kimlik numaranız öğrenci numaranız olacak) banka görevlisi size zaten yatırmanız gereken miktarı söyleyecektir. Bu ücreti yatırıp dekontu alacaksınız.

4.3- Açıköğretim Aof Bürosundan Kayıt Nasıl Yapılır?

Açıköğretim bürosu adreslerine aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

İnterneten önkayıt yapıp, bankaya harcınızı yatırdıktan sonra kesin kayıt için aof bürosuna gitmeniz gerekiyor. Kayıt için gerekli evraklarıda topladıktan sonra kayıt tarihleri içerisinde aof bürosuna giderek kesin kayıt olacaksınız.

Kesin kayıt sonrasında sizde küçük bir kağıt kalacak. Bu kağıdı kaybetmeyin, 1-2 ay sonra öğrenci kimliğinizi bu kağıt ile alacaksınız. Ayrıca bu kağıtta internet şifrenizde yazacaktır. İnternet şifrenizi kaydetmeyi unutmayın.

Açıköğretim Kaydı için Gerekli Belgeler: https://www.acikogretim.org/acikogretim-kayit-icin-gerekli-belgeler.html

Açıköğretim Bürolarının Adresleri ve Telefonları: https://www.acikogretim.org/acikogretim-burolari-adres-ve-krokileri.html

5- Kayıt yenileme denen bir şey var o nedir?

Kayıt yenileme işlemini yeni kayıt olanların dışındaki tüm öğrenciler yapmaktadır. Kayıt yenilemeler Güz dönemi için 16 – 27 Eylül 2013, Bahar Dönemi için 3 – 14 Mart 2014 Tarihlerinde yapılacaktır. Kayıt yenilemeden önce öğrenci sayfanızdan ders ekle – sil işlemi yapılmalıdır. Kayıt yenileme işlemleri ile ilgili ayrı bir yazı yayımlanacaktır.

Merak ettiklerinizi konu altından sorabilirsiniz.

1 15 16 17

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Ara Sınavı
14-15 Nisan 2018 Cumartesi-Pazar