acik-ogretim

Açıköğretim Final Sınavına Çalışma Teknikleri

Açıköğretim Final ( dönem sonu) sınavlarına kısa bir süre kaldı. ( 3-4 Haziran 2017 ) Vize sonuçlarını öğrendikten sonra bir çok öğrenci hayal kırıklığına uğradı. 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi ile vize notlarımız yerlerde sürünüyor. Bu bilgiler ışığında herkes kendi çalışma planını yapmış olmalı. Bu yazımız final sınavına nasıl çalışmanız gerektiği hakkında birkaç faydalı bilgi içerecek. Kendi çalışma düzeninizi oluşturduysanız onu uygulamanız en sağlıklısı olacaktır. ( Vize sınavına çalışma teknikleri yazımıza da göz atabilirsiniz. )

Açıköğretim Final Sınavına Nasıl Çalışılmalı ?

 • Açıköğretimde geçme notunuz Arasınav + dönem sonu sınavı puanınıza bağlı olduğu için (Arasınavın %30’u dönem sonu sınavının %70’i) çalışma stratejilerinizi vize puanınız üzerinden oluşturmanız sizin faydanızadır. Çalışmaya başlamadan önce vize puanlarınızı iyi analiz etmek size artı puan kazandıracaktır.
 • Dönem Sonu sınavının en güzel yanı arasınav sonucunuza bağlı olmadan bile geçebilecek olmanızdır. Dönem sonu puanınızın %70’i alındığı için arasınav puanınız sıfır olsa bile dönemsonu sınavından yüksek not alarak, o dersi geçebilirsiniz.
 • Açıköğretimde kredili sistem olduğu için arasınav notunuza göre finalden almanız gereken puanı tam olarak bilemezsiniz. Açıköğretim not hesaplama aracımızı kullanarak aşağı yukarı dönem sonu sınavından kaç almanız gerektiğine bakabilirsiniz. (Açıköğretim not hesaplama aracı için tıklayınız.)
 • Dönem sonu sınavı ara sınava göre biraz daha zordur. Çalışmanız gereken konu sayısı iki katına çıkmıştır. Çalışabileceğiniz süre çok azalmıştır. ( Arasınav için 4-5 ay var iken, dönem sonu için 1-1.5 Ay gibi bir süre vardır.) Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın. Çünkü Dönem sonu sınavındaki konular arasınava göre daha basittir. Arasınav konularından çok kolay sorular gelmekte, dönem sonu konularından da orta zorlukta sorular gelmektedir.
 • Arasınavlara çok çalıştıysanız ve arasınav puanlarınız 50 nin üzerindeyse çalışma temponuzu aynen devam ettirerek dönem sonu sınavından da 50 üzeri notlar alarak dersleri rahat bir şekilde geçebilirsiniz.
 • Ara sınava az çalıştıysanız ve arasınav sonuçlarınız oldukça kötüyse çalışma temponuzu epey arttırmanız gerekli. Arasınavınız sıfır olsa bile dönem sonundan geçer not almanız çokta imkansız değil. Düzenli, hiç aksatmadan hergün ders çalışırsanız hedeflediğiniz notları alabilirsiniz.
 • Durumunuz çok daha kötüyse, Ders çalışacak yeterli zamanınız yok ise stratejik çalışmanız gerekir. Tüm derslere çalışmak yerine bazı derslerinizi tek ders sınavına bırakıp  geçebileceğiniz derslere çalışmanız, tüm derslerden kalmanızı önler. Böylece tek ders sınavından da geçerek kalmadan üst sınıfa geçebilirsiniz.
 • Sınava çalışırken kendinizi sıkmamaya özen gösterin. Çok çalışmak yerine düzenli çalışmak daha faydalıdır. Her ünite bitirdiğinizde kendinize zaman ayırın. Mola verin.
 • Hem bir işte çalışıp hem açıköğretim okuyanda bir çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farzediyorum. Buradaki üniteleri kitaptam yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar. Sıkılmadan çalışabilirsiniz.
 • Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
 • Bu 1 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son 5 günde sadece soru çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 4-5 soru gelmektedir. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.
 • Açıköğretimde geçmiş yıllarda çıkan soruların etkisi azalmış olsada çıkmış soruları çözmenizi tavsiye edilyoruz.
 • Ders çalışmak son 3 günde aklınıza geldiyse, buna yapacak bir şeyimi bulunmuyor. Hiç bir şey imkansız değildir ama 3 günde mucize beklememek gerekir. Bu 3 günde tüm derslere çalışmak yerine iyi anlayabileceğiniz 2 derse çalışmak daha iyi olacaktır.

Sınav zamanı geldi ne yapmalıyım?

 • Açıköğretim okuyan herkes 1 defada olsa ÖSS sınavına girmiştir. ÖSS sınavındaki stres açıköğretim sınavlarında bulunmuyor. Fakat 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulamasının gelmesi ile stres seviyesi yükseldi. Sınavlarda olabildiğince rahat olmaya çalışın.
 • Açıköğretim sınavlarında her ders için 30 dakika verilir. Bir gün 3 dersten, diğer gün 4 dersten sınava gireceksiniz. Buda bir gün 900dk, diğer gün 120dk demektir. Süre oldukça fazladır. Yetiştirememe gibi bir sorununuz olmaz.
 • 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için artık eskisi gibi sallama şansımız çok fazla yok. Sallamamız gerekiyorsa da biraz destekli sallamamız gerekiyor.  Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı :) Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığını şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 20 soru var ise 4 tane A, 4 tane B, 4 tane C, 4 tane D, 4 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Hangi şık daha fazla ise sallarken o şıkkı işaretlememeye bakabilirsiniz. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz.
 • Açıköğretim sınavlarında hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Tabi hesap makinenizin hafıza özelliği olmaması gerekiyor. Böylece hesaplama işlemlerinizi daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.

Açıköğretimde 5 sınav vardır. Güz dönemi arasınavı ve dönem sonu sınavı, Bahar dönemi arasınavı ve dönem sonu sınavı ve Tek der sınavı. Yukarıdaki tüm işlemleri bu 5 sınav içinde uygulayabilirsiniz. Dersi geçmek için puanınız arasınav + dönemsonu sınavı yada arasınav + tek ders olarak hesaplanır.

Sınavda Başarılar Dileriz.
Acikogretim.Org

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Kayıt Yenileme (Başlangıç)
12 Şubat 2018 Pazartesi