acik-ogretim

Açıköğretim Ders Geçme Notu ve 4 Yanlış 1 Doğru Açıklaması

Anadolu üniversitesinin geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru öğrenciler tarafından yanlış anlaşılarak geçme notunun 60 olup olmadığı ve ÖSYM ‘nin açıkladığı 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek duyurusu merak konusu oldu. Tarafımıza da bu konularda yoğun bir soru gelmeye başladı. Bu yazımızda sizlere bunları açıklamaya çalıştık.

Öncelikle ÖSYM’nin açıklamasından başlayalım. ÖSYM bu yıl LYS’de açık uçlu sorular soracağını duyurdu. Bu açık uçlu sorularda doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak. Yani açıköğretim de 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi hala devam ediyor. Umarız ki yakın zamanda bu uygulamadan vazgeçilir.

Bir diğer konu ise geçme notunun 60 olduğu. Anadolu üniversitesi geçtiğimiz günlerde “ngilizce geçme notu 60 gibi bir duyuru yayımladı. Bu duyuruyu tam olarak yazarsak;

” İÖLP öğrencilerimize müjde. Artık öğretim dili İngilizce olan derslerde CC harf notunun başarı notu alt sınırı 60. Başarılar dileriz..”

Yukarıdaki duyuruyu açıklarsak İÖLP denilen kısım önceden öğrenci kabul edilen fakat artık açıköğretim olarak öğrenci almadığı “İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı” Daha önceden İngilizce öğretmenliği lisans programında İngilizce olan derslerin geçme notu 70 idi. Bu not düşürüldü. Yani bu duyuru İngilizce öğretmenliği dışındaki bölümleri ilgilendirmiyor aslında.

Açıköğretim ders geçme notu alt sınırı hala 35. (Buda önceden 25 idi) 35 notunu geçtiğimizde çan eğrisini giriyorsunuz.

Çan eğrisi nedir, Notlar nasıl hesaplanır konusu için tıklayınız.

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Kayıt Yenileme (Başlangıç)
12 Şubat 2018 Pazartesi