acik-ogretim

2017 DGS Başvuru Tarihleri Açıklandı

2 yıllık bir önlisans programını tamamlayıp (veya son sınıf öğrencisi olanlar) üniversitelerin 4 yıllık bölümlerine geçiş yapmak isteyenler için yapılacak olan ile ilgili detaylar açıklandı.

2017 (dgs) başvuruları 24 Mayıs 2017 çarşamba günü başlayacak ve 1 haziran 2017 perşembe günü sona erecek. 1 hafta sürecek olan başvurular için daha sonrasında başvuru alınmayacak.

Açıköğretim‘in 2 yıllık bölümlerinden mezun olanlar ve son sınıfta olup mezun olabilecek durumda olanlarda dgs sınavına girebilecek. Dikey geçiş sınavına giren açıköğretim mezunu öğrenciler açıköğretim 4 yıllık bölümleri tercih edebilecekleri gibi örgün üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini de tercih edebilecekler.

Bir örnek verecek olursak 2 yıllık açıköğretim adalet bölümü öğrencileri örgün 4 yıllık hukuk bölümüne (dgs) ile geçiş yapabilecekler.

Açıköğretim’in 4 yıllık bölümlerine geçiş yapmak isteyenler de na girmek zorundalar. Önceki yıllarda sınavsız geçiş yapılan açıköğretim 4 yıllık bölümleri bu yıl itibariyle ile öğrenci alacak.

DGS Başvurusu yapabilmek için öğrenciler, ÖSYM‘nin aday işlemleri sistemi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve Aday İşlemleri Şifresi ile giriş yapmak zorundalar. Başvuru sürecinde olanlar bölümünü seçip, ardından yazan bölüme tıkladıktan sonra başvuru için istenen bilgileri eksiksiz şekilde tamamlayacaklar.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI NE ZAMAN?

2017 için 23 Temmuz 2017 Pazar günü yapılacak. ÖSYM tarafından yapılacak sınava 4 yıllık diploma için binlerce aday katılacak. Sınavdan 15 dakika önce kapıların kapanacağını ve öğrencilerin içeriye alınmayacağını tekrar hatırlatalım.

Açıköğretim dikey geçiş işlemleri için BURAYA tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Eğitim Haberleri

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Ara Sınavı
14-15 Nisan 2018 Cumartesi-Pazar