Bu akşamki bakanlar kurulu toplantısında ele alındı ve kayıtlar başlamadan önce üniversite harçlarının kaldırıldığı açıklandı.

Şu an için 1. öğretim ve açıköğretim harçlarının kaldırıldığı açıklanmış durumda. 2. öğretim öğrencilerinde ise harç kaldırılmadı, ikinci öğretim öğrencileri normal şekilde harçlarını yatıracak.

Açıklamaya göre Katkı payı ve harçlar kalktı. Öğrenim ücreti devam edecek.  Açıköğretimde katkı payı 45 TL, öğrenim gideri 205 TL’dir. Bu durumda sadece 45 TL’lik kısım kalkmış bulunmaktadır.

İlgili haberi paylaşırsak;

Bakanlar Kurulu’nda üniversite harçlarının kaldırılması kararlaştırıldı.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yarınki Resmi Gazete’de yayınlanacak.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı.Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.Toplantı sonrasında ”müjde” açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Arınç, şöyle konuştu:
”Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”

Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasına ilişkin kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanacağını bildirdi.

Uygulamadan ikinci öğretim öğrencileri faydalanamayacak.

 • Ister kalksın ister kalkmasın lanet olsun bunlara pislik bunlar kaç 5 senedir bilemiyorum 2 yıllığı bu nasıl adalet kredili sistem kalsın yıllık sisteme d onulsun.

 • @ tuba:
  Hangi üniversitenin açıköğretim fakültesine yerleştiniz yazmamışsınız. Anadolu üniversitesinin (200 tl dediğim) kayıtları henüz başlamadı. Bankalar internetten ön kayıt yapmadan harç almıyor.

 • mrb aöf ön kayıt için bankaya para yatırmaya gittiğimizde bizden 290 tl istediler nasıl oluyo anlamadım hani 200tl değil miydi ?

 • @ Aof magduru:
  Yeni dönem harçlarında indirim yapıldı. Eski borçlarda bir değişme olmadı. 2. dönem harcınızı faizi ile yatırmadan diplomanızı vermeyeceklerdir.

  @ GİZEM:
  Kayıt yenilemeler 22 ekim – 18 kasım tarihlerinde yapılacak.

 • valla zahmet oldu bu insanlara 45 tl için bu kadar bakan yorulurmu şimdi imza falan attılar yazık.bizi düşünselerdi 205 tl kalkardı ne yazık ben 205 tl verebilirsem 45tl de verebilirim elbette

 • SLM ADMİN…anlaşılan 205i vercezde ben iknci snfa gecyrm .nezaman yatrcaz ve kayt ynlmemz nezamn..?

Doğrulama *

Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı
16 - 17 - 18 Ocak 2021