acik-ogretim

İkinci Üniversite Kapsamında Açıköğretim

İkinci üniversite, üniversite sınavını kazanan ve üniversitede belli bir fakülte eğitimi gören öğrencilere sağlanan en iyi fırsatlardan birisi diyebiliriz. Öğrencilere tek bir olanağın peşinden gitmektense ikinci bir imkan verme amacı taşıyan güzel bir projedir. İkinci üniversite kapsamında üniversite öğrencileri, aktif olarak eğitim gördükleri bölümlerin yanı sıra açıktan ikinci bir 2 yıllık veya 4 yıllık eğitim programı daha başlatabilmektedirler. Bu sayede aynı zaman içerisinde 2 üniversite bitirme olanağına sahip olan bu öğrenciler hem kendilerini geliştirme üzerine katkı sağlamanın yanı sıra üniversite sonrası iş bulma sırasında da ekstra bir referansa sahip olmaktadır.

İkinci üniversite kapsamında bir çok farklı bölüm okuyabilecek olan öğrenciler tabi ki bütün açıköğretim bölümlerinden faydalanamamaktadır. Özellikle bazı bölümler staj olanağı veya uygulamalı işlemler içerdiği için ikinci üniversite kapsamında bu içeriklerin yer aldığı bölümler ne yazık ki tercih edilememektedir.

Ancak yine ikinci üniversite kapsamında 4 yıllık işletme, 4 yıllık iktisat bölümlerinin tercih edilebilir olması çok ayrıcalıklı olan eğitimlerden bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sayısal bölüm okuyan öğrencilerin ikinci üniversite kapsamında bu 4 yıllık eğitime sahip olan 2 programdan birine kayıt yaptırmayı tercih etmektedir.

İkinci Üniversite Kapsamında Hangi Üniversitelere Kayıt Yaptırılabilir?

İkinci üniversite kapsamında 3 adet üniversiteden açıköğretim kayıtlarınızı tamamlayabilirsiniz. İkinci üniversite kapsamında atatürk üniversitesi, anadolu üniversitesi ve istanbul üniversitesine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Üniversitelerin aslında çok bir önemi bulunmamaktadır. Çünkü açıköğretim kapsamında eğitim göreceğiniz için genel olarak bir farklılık yaratmamaktadır. Ancak üniversite tercihinizi okuman istediğiniz program üzerinden değerlendirebilir ve seçebilirsiniz. Çünkü eğitim görmek istediğiniz programlar her üniversitede standart olarak bulunmamaktadır. Örneğin; atatürk üniversitesinde bulunan bir 2 yıllık yüksek öğretim programı, anadolu üniversitesinde bulunmaya biliyor. Bu nedele de okumak istediğiniz yüksek öğretim bölümü tercihinize göre bu üniversitelerden birini tercih edebilirsiniz.

Bu üniversitelerin bir diğer farkları ise yatıracağınız harç miktarlarıdır. Örneğin bir üniversite için yatıracağınız harç miktarı 300 TL iken, diğer bir üniversitenin talep ettiği harç miktarı 200 TL olmaktadır. Bu konu itibari ile de bu üniversitelerden birini tercih ederken bu durumu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

İkinci Üniversite Sınavları Nasıl Gerçekleşiyor?

İkinci üniversite kapsamında başladığınız eğitim programının sınavları, normal üniversite düzeninde sabit olarak 1 vize ve 1 final olarak gerçekleşmektedir. Ancak normal üniversitenizin sınavlarından farklı olarak vize ve final olarak gerçekleşen bu sınavlar, üniversiteye giriş sınavındaki gibi oturumlar halinde gerçekleşmektedir. Ancak bu oturumların her birinde maksimum 4 sınav gerçekleşmektedir. Ancak bu sınavların zorluk seviyeleri üniversiteye giriş sınavındaki gibi zorlu olmamaktadır.

İkinci üniversite kapsamında başladığınız açık öğretim eğitiminizin sınavları, aşırı bir zorluk seviyesine sahip olmamaktadır. Yani özelliklede üniversitelerin belli bir bölümünü kazanabilmiş bilgiye sahip öğrenciler için çok üst seviye bir bilgi sorulmamaktadır. Ancak hiç çalışmadan, sınavlardan geçebilme ihtimalide düşüktür.

İkinci üniversite kapsamında eğitim programlarına kayıt yaptıracak ve eğitim göreceklere tavsiyemiz; eğer zamanınız olmuyorsa dahi sınavlardan önce eğitim aldığınız üniversitenin sisteminden, sınava yönelik özet notları incelemenizi ve deneme sınavlarını çözmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Final Sınavı
26-27 Mayıs 2018 Cumartesi-Pazar