Dikey Geçiş İşlemleri

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesi önlisans programı mezunlarından lisans öğrenimine devam etmek isteyenler dikey geçişle kayıt yaptırabilmektedirler.

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesi önlisans programları son sınıf öğrencileri ve mezunlarının, örgün ve açıköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)tarafından yürütülmektedir. Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesi önlisans programları son sınıf öğrencileri ve mezunları, 2017-2018 öğretim yılında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine dikey geçiş yapmak istiyorlarsa 2017 Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmek zorundadırlar.

2017 DGS Kayıt İşlemleri için TIKLAYINIZ.

2017 Dikey Geçiş Sınavı (2017-DGS) 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak olup sınava girmek isteyen adaylar 24 Mayıs – 01 Haziran 2017 tarihleri arasında 2017-DGS kılavuzundaki başvuru koşullarındaki açıklamalara göre başvuru işlemlerini ÖSYM başvuru merkezlerinden veya bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapacaklardır.

Adaylar, 2017-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Adayların DGS kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Dikey Geçiş İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri

2017-2018 Öğretim Yılı İçin Planlanan İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri*
İnternet Başvuru Tarihi 10 – 13 Ekim 2017
İnternet Başvuru Adresi http://aof.anadolu.edu.tr
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 10 – 13 Ekim 2017
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 13 Eylül 2017

* Dikey Geçiş İnternet Başvuru ve Kayıt tarihleri, 2017-Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yerleştirme sonuçlarının açıklandığı tarihe bağlı olarak değişebilir.

Adaylar, http://aof.anadolu.edu.tr adresinden Kayıt Otomasyonu bağlantısı “Dikey Geçiş” linkine tıklayarak internet başvurularını gerçekleştireceklerdir. Daha sonra kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak, banka ödemesini yaptıktan sonra AÖF Bürolarından kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.

 

Açıköğretim bölümleri için Dikey Geçiş Kontenjanları:

Anadolu Üniversitesi:

Atatürk Üniversitesi:

İstanbul Üniversitesi:

Mezun olduğunuz önlisans bölümüne göre dgs ile tercih edebileceğiniz bölümler farklılık gösteriyor. Aşağıdaki dosyadan mezun olduğunuz önlisans bölümünü bularak karşısında yer alan bölümleri tercih edebileceğinizi görebilirsiniz. Tercih edilebilecek açıköğretim bölümlerini aşağıdaki dosyadan bulabilirsiniz.

İndir (PDF, 1.87MB)

2017 Yılı DGS Taban puanlarına aşağıdaki belgeden bakabilirsiniz.

İndir (PDF, 4.24MB)

2016 Yılı DGS Taban puanlarına aşağıdaki belgeden bakabilirsiniz.

İndir (PDF, 911KB)

DGS Tercih Kılavuzları için tıklayınız.

2017-2018 Öğretim Yılında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki Lisans Programlarının 5. Yarıyılına;

Doğrudan Başvuru Yapabilecek Önlisans Mezuniyet Alanlarının Listesi
Fark Dersler Alarak* Başvuru Yapabilecek Önlisans Mezuniyet Alanlarının Listesi

*Alınacak fark derslerin listesi için buraya tıklayınız.

Açıköğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar 2017-DGS’ye başvuramazlar.

Açıköğretim kayıtları ile ilgili önemli noktaları belirtelim. Öncelikle kayıtlar ile ilgili tüm işlemleri açıköğretimin resmi sayfasından yapacaksınız. ( Resmi Sayfa: https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/ ) Başka sayfalardan kayıt olmaya çalışarak zamanınızı harcamayın ve kandırılmayın.

Açıköğretim kayıtları üç aşamadan oluşuyor. İnternetten ön kayıt, bankaya harcın yatırılması ve aöf bürosuna giderek kesin kayıt.

1- Açıköğretim İnternet Ön Kayıt İşlemleri

Açıköğretime kayıt olmak için öncelikle internetten ön kayıt yapmanız gerekiyor. ( İnternet ön kayıt sayfası: https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/ ) İnternetten ön kayıt yaptıktan sonra ekranda beliren belgeleri çıktı almanız gerekiyor.

1) İnternet Başvuru Belgesi ( Ön kayıt sonrası çıktı olarak alınacak.)
2) Fotoğraflı-İmzalı Form ( Ön kayıt sonrası çıktı olarak alınacak.)
3) Öğrenci Bilgi Formu ( Ön kayıt sonrası çıktı olarak alınacak.)
4) Kayıt Bilgileri Sorgulama Sonuçları ( Ön kayıt sonrası çıktı olarak alınacak.)
5) Öğrenim Belgesi
7) Askerlik Durum Belgesi

Ön kayıt işlemi sonucunda oluşturduğunuz belgelerde yanlışlık var ise ilk başvurudan 10 dakika sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz nokta aof bürosuna en son başvuru yaptığınız belgeyi götürmeniz gerekiyor.

2- Bankaya Açıköğretim Harcının Yatırılması

Ön kayıt işlemleri tamamladığınızda aof bürosuna gitmeden önce bankaya harcınızı yatırmanız gerekiyor. Kayıt için yapmanız gereken ödemeleri VakıfBank aracılığıyla aşağıdaki ödeme yöntemlerinden biriyle gerçekleştirebilirsiniz:

 Kredi Kartı/Banka Kartı İle Ödeme (Herhangi bir bankanın kredi kartı/banka kartı ile İnternet başvurunuzu yaptıktan sonra online ödeme yapabilirsiniz. Ancak, kayıt tarihinin son günü provizyon işlemleri nedeni ile kredi kartı/banka kartıyla ödeme yapamazsınız.)
 Şubeden Ödeme
 İnternet Bankacılığından Ödeme
 ATM’den Ödeme (Kartla/Kartsız)
 Telefon Bankacılığı ile Ödeme Posta havalesi, banka havalesi ve EFT gibi yollarla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

3- Açıköğretim Bürosuna Giderek Kesin Kayıt Yaptırma

Tüm belgelerinizi tamamlayıp harcınızıda yatırdıktan sonra ilinizdeki aof bürosuna giderek kesin kayıt yaptırmanız gerekiyor. Tercih sonuçları açıklandığında anadolu üniversitesi tarafından kayıt tarihleri belirlenecektir. Bu tarihler dışında kesinlikle kayıt yapılmıyor. (İlinizdeki aof büroları ve adresleri için tıklayınız.) ( Ayrıca hafta sonları açıköğretim büroları çalışmıyor. )

Belgeleri aof bürosuna teslim ediyorsunuz. Kayıt işleminizin ardından size ders kitapları veriliyor. ( Önceki yıllarda kalmayan kitaplar daha sonraki bir tarihte verildi.)  Sonrası sınavlara girmek :)

DGS ile yeni kayıt olacak olan tüm öğrencilere hayırlı olsun diyor, başarılar diliyoruz.

1 26 27 28

Doğrulama *

2018-2019 Öğretim Yılı Üç Ders Sınavı
27 Temmuz 2019