Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

Anadolu ve istanbul üniversitesinden sonrada Atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesini açtı. Şu an için sınırlı bölüm ile hizmet versede önümüzdeki eğitim döneminde bölüm sayısı dahada artacaktır. Konunun hemen başında belirtelim harçlar oldukça yüksek.

Atatürk üniversitesinden yapılan açıklamada;
“Vizyonumuz, Eğitim-öğretim kalitesi ve kişi odaklı hizmet anlayışıyla, Üniversitemizin yarım asrı aşan bilgi ve birikiminden de yararlanarak, ulusal ve uluslararası alanda açıköğretim programları konusunda öncelikli ve tercih edilebilir, Uluslararası standartlardaki eğitim ve öğretim metotları ile alanında gerekli bilgi ve beceriyle donatılmış, sosyal sorumluluk ve çevre bilincine sahip, her türlü rekabete açık öğrenciler yetiştiren, bir eğitim kurumu olmaktır. ” denildi.

SIK SORULAN SORULAR

SORU: Üniversiteniz acıköğretim fakültesi bünyesinde açılmış olan programların kayıt tarihleri, kayıt yerleri ve kayıt olma şartlarının neler olduğu öğrenmek istiyorum. Bu bölüme kayıt için LYS sınavına girmek şart mı ya da lisans mezunları direk olarak kayıt yaptırabiliyor mu? Ayrıca ben sosyal bilgiler öğretmenliğinden bu yıl mezun oldum yeniden sınava girmeme gerek var mı?
CEVAP: Fakültemizde açılmış olan programlara öğrenci yerleştirme işlemleri YGS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yapılacaktır. Programlara yerleştirilen öğrencilerin kayıtları internet üzerinden yapılacaktır. Bu programlara kayıt yaptırabilmeniz için YGS`ye girmiş olmanız gerekmektedir. Öğrenci yerleştirme işlemi Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği usul ve esaslar kapsamında yapılacaktır. Konu ile ilgili usul ve esaslar 2011 ÖSYM tercih kılavuzunda yer alacaktır.

SORU: Açıköğretim Fakültesi Programlarına 2012 yılında (DGS sınavına girerek) dikey geçiş yapma imkânımız var mı? Varsa eğer bazı derslerden muaf olabilecek miyiz? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencisiyim, ’ne de kayıt yaptırabilir miyim?
CEVAP: 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Fakültemiz programlarına dikey geçiş yolu ile kayıt yaptırma imkânı bulunmamaktadır. Fakültemizde açılan Programlarda daha önce görmüş olduğunuz derslerden muafiyet olmayacaktır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencisi iseniz, iki açıköğretim programında birden öğrenim görmeniz mümkün değildir.

   SORU: Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi, Önlisans Programından 2010- 2011 döneminde mezun olacak durumdayım. Üniversitenizin Açıköğretim Fakültesi, Lisans Programlarına dikey geçişle öğrenci alımı konusunda bilgi almak istiyorum.
CEVAP: Önlisans mezunlarının Fakültemizde açılacak olan bu programlara 3.sınıftan itibaren devam edip alanlarında lisans mezunu olmalarına yönelik, şu an için herhangi bir uygulama söz konusu değildir. İlerleyen dönemlerde programların 3 üncü sınıfta eğitim-öğretime başlamasıyla birlikte programlara yapılacak olan dikey geçiş talepleri Yükseköğretim Kurulunun ilgili mevzuat hükümlerine göre değerlendirilecektir.

SORU: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine ikinci üniversite kapsamında öğrenci alımı yapılacak mıdır?
CEVAP: Fakültemizde 2. Üniversite uygulaması bulunmamaktadır.

SORU: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programını okuyup bitiren birisi sonunda 4 yıllık fakülte mezunumu sayılacak ve eğitim bitimi sonunda üniversite diploması mı verilecek. Ayrıca bu programa kimler başvura bilir şartlar nelerdir?
CEVAP: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programını bitiren birisi alanında lisans mezunu olacak ve Üniversite diploması alacaktır. Halen emniyet teşkilatında emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan ve herhangi bir iki yıllık önlisans programını bitirenler programa kayıt yaptırabileceklerdir. Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama Programına Emniyet hizmetleri sınıfında çalışan ve önlisans diplomasına sahip olanlar müracaat edebileceklerdir. Halen açıköğretim yolu ile öğrenim görmekte olanlar bu imkandan faydalanamayacaklardır.

SORU: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programı ile ilgili olarak ders geçme sistemi, ücretin kapsadığı dönemler sınıfta kalınması halinde ücretlerin tekrarı veya miktarı, ders kitaplarının temin yerleri ile 1200 liralık ücretin defatenmi yoksa her yıl için mi ödeneceği konusunda bilgi verebilir misiniz?
CEVAP: Fakültemiz web sayfasında konu ile ilgili açıklayıcı bilgiler mevcuttur. Bununla birlikte;
1- Program yarıyıllık kredili bir sistemdir.
2- Ücret yıllık olarak belirlenmiş olup, belirlenen bu ücret 2011-2012 öğretim yılı içindir. Programa kayıt yaptıracak olan öğrenciler bu ücreti 12 aylık eşit taksitler halinde ödeyeceklerdir.
3- Süresi içerisinde mezun olamayan öğrenciler için mali konularda 2547 sayılı kanunun ilgili hükümleri uygulanacaktır.

SORU: Sınavlar nasıl yapılacaktır?
CEVAP:  Sınavlar, öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak oluşturulacak olan sınav merkezlerinde gözetim altında ve oturumlar halinde, yüzyüze yapılacaktır.

Üniversite web sayfası: http://www.atauni.edu.tr/#birim=acik-ogretim-fakultesi

Ücretleri:

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ  PROGRAMLARI ÜCRET BİLGİLERİ
PROGRAM ADI ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDEME TÜRÜ
Sosyal Hizmet Lisans Programı 1250 TL Dönemlik
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Lisans Programı 500 TL Dönemlik
İşletme Lisans Programı 290 TL Dönemlik
İlahiyat Önlisans Programı 290 TL Dönemlik
Çağrı Merkezi Hizmetleri Önlisans Programı 290 TL Dönemlik
Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama Programı 1200 TL Yıllık
1 6 7 8

Doğrulama *

Güz Dönemi Arasınavı
14 - 15 Aralık 2019