Mayıs ayı başında yeni askerlik kanun tasarısı hazırlanmış ve meclise sunulmuştu. Yeni tasarı dün itibariyle (22.05.2012) kabul edildi.

Yeni tasarıda açıköğretim öğrencilerinide ilgilendiren bir madde bulunuyor. “Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.”

Yukarıdaki maddeye göre 29 yaşına kadar öğrenci olmak koşuluyla askerlik tecili yapılabilecek. Bilindiği gibi önceden açıköğretimde 2 yıl üst üste kalındığında askerlik tecili kalkıyordu, yeni düzenleme ile artık 29 yaşına kadar askerlik tecil ettirilebiliyor.

Ayrıca Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek. Yoklam işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.

İşte haberin detayları;

TBMM Genel Kurulu’nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını kabul edildi.

Kanuna göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

Askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiğinden kaldırılacak. Askere alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülecek.

SON YOKLAMAYA SON
Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Kanuna göre, yoklama devri, askerlik çağının başlangıcından muvazzaflık hizmetinin başlangıcına kadar geçen süre olacak. Seferberlik veya olağanüstü hallerde 19 yaşında bulunanların askere alınmalarına imkan tanıyan düzenleme, yürürlükten kaldırıldı.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek. Yoklam işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.
Askeralma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülecek.

Kanunla, MERNİS, Adres Kayıt Sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulama alanı kalmayan ilk yoklama ve son yoklama işlemleri kaldırılarak; yoklama, yükümlülerin askerliğe elverişlilik ve öğrenim durumları ile meslek ve niteliklerinin belirlenmesi işlemlerini kapsayacak şekilde yeniden tanımlandı. Buna göre, ”yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi” işlemine yoklama denecek.
Yükümlülerin yoklama işlemleri yaklaşık 14 aylık bir süreye yayılacak. Böylelikle, yoklama kaçağı sayısı ve yoklama dönemlerinde askerlik şubeleri önünde oluşan yükümlü yoğunluğu azaltılmış olacak.

Sağlık muayenesi aile hekimince yapılabilecek

Yükümlülerin sağlık muayeneleri askerlik şubesinin bulunduğu yerde öncelikle varsa aile hekimi tarafından, yoksa en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanelerinde tek tabip tarafından yapılacak.

Yükümlüler hakkında ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya ”askerliğe elverişli değildir” kararı sağlık raporlarını tanzim etmeye yetkili makam, asker hastanesi sağlık kurulu olacak. Ancak yatalaklar ile gözle görülür rahatsızlığı bulunanlar hakkında ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi kararlı sağlık raporları, askerlik şubesi başkanı veya vekili ile mülki amirliklerce görevlendirilen resmi iki sivil (varsa biri aile hekimi) tabipten teşkil edilecek geçici sağlık kurulunca verilebilecek.

Askerlik işlemlerinin ertelenmesine neden olan haller

Askerlik işlemlerinin ertelenmesine neden olan hallerden bazıları yeniden düzenlendi. Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.

Savaş zamanı hariç olmak üzere; bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlu, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerleri, oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar askere sevk edilmeyecek. Bu düzenlemenin uygulanmasında 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller hesaba katılmayacak.

Kardeş sevk tehirinde bulunulabilmesi için ananın dul olması şartı kaldırılacak. Bugünün şartlarında 15 yaşından küçük bir çocuğun aile bütçesine katkı sağlamasındaki zorluk dikkate alınarak, kardeş sevk tehirinde 20 yaşından küçük olanlar dikkate alınmayacak.

İdari para cezası

Yoklamada bulundukları yerdeki askerlik şubesi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmeyenlerden, birlikte yoklamaya tabi oldukları doğumluların sevk yılı içindeki ilk celp ve sevk tarihinden sonra, son celp ve sevk döneminin bitiminden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenler, hekime ya da asker hastanesinde muayene ettirilecek. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlar sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk edilecek. Bu durumdakilere 100 TL idari para cezası verilecek.

FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL MEZUNU SUBAY OLABİLECEK
Fakülte veya yüksekokul bitiren kadın veya erkekler, gerekli şartları taşımaları halinde muvazzaf subay olmak için başvurabilecek.
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanuna göre, Milli Savunma Bakanı, askeri adalet müfettişince düzenlenen evrakı inceledikten sonra, soruşturma yapılması için izin verilmesine, disiplin cezası tayinine karar verecek. Soruşturma yapılmasını gerekli görmediği hallerde ise düzenlenen evrakı işlemden kaldıracak.

Üniversite mezunları subay olabilecek

En az 4 yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren kadın veya erkeklerden muvazzaf subay olmak için başvuranlar 27 yaşından, lisansüstü öğrenimi tamamlamış olanlar ise 32 yaşından büyük olmamak şartıyla TSK tarafından harp okullarında yetiştirilemeyen sınıflarda muvazzaf subaylığa atanabilecek.

Mecburi hizmet süresi 10 yıl olacak

Muvazzaf subayların mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirildi.
Subay ve astsubaylara eşinin doğum yapması, ölmesi, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinde 10 güne kadar, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine 7 güne kadar izin verilebilecek.

Askeri hastanelerden yararlanma

Yıpranma tazminatından uzman jandarmalar da yararlanabilecek. Uzman jandarmalardan 2 yıllık yüksekokulu tamamlayanlara bir kademe, 3 yıllık yüksek öğrenimini tamamlayanlara 2 kademe, 4 veya daha fazla süreli yüksek öğrenimi tamamlayanlara ise 1 derece verilecek. Uzman jandarmalar için uygulanacak azami ek gösterge rakamı 2 bin 200 olacak.

Ayrıntılı Açıklama: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/05/22/askerlik-kanunu-degisti?paging=1

 • İyi günler ben 1 Ocak 2019 itibari ile yoklama kaçağı gözüküyorum. Önlisans bitirdim şimdi ygs ile lisans bölümü yazsam üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim?

 • Açık öğretimde kredim doldu ama ortak derslerin var demişlerdi şimdi ise yurt dışına çıkacağım ama askerlik zamanım geldi acaba halen tecil edebilirmiyim son muane tarihim 12.31.2018 yardımcı olur musunuz

 • Şu anda asker kaçağıyım açık öğretime kayıt yapıp tekrardan tecil ettirme şansım vardı?

 • Veysel TUNCER

  Ben şuan asker kacagiyim bu sene sınava girip açık üniversiteye kayıt yapmayı düşünüyorum bu durumdayken tecil yapma şansım varmi

 • oğlum Kıbrısta 2010 yılndan beri okuyor.askerlik kağıtları arada gelmesine rağmen birtürlü öğrenim belgesi ile şubeye gidemedik.Daha sonra 2014 yılının mayıs ayında Kıbrısta Konsolosluktan öğrenim belgesi ile beraber giderek tecilini yaptırdığı halde 22 Eylül 2014 yılında İl İdare Kurulu Kararı ile 3000 tl. para cezasına çarptırıldınız diye karar geldi.Bu kararı Askerlik şubesi iptal edebilirmi veya sulh makemesine dava mı açmamız lazım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.SELAMLAR

 • @ enis:
  Açıköğretime kaydınız var ise bir şekilde belki halledilir fakat kaydınız yok ise yeni kayıtlar eylül – ekim aylarında yapıldığı için bu tarihe kadar birşey yapılması zor malesef. Aöf bürosu ile görüşmenizi önerebilirim.

 • Merhabalar ben soyle anlatayim.sinavlar icin basvuruyu kacirdim ayrica yeni evli oldugumdan kredi borclarim var. Haliyle sinavlara iris basvirularinida kacirdm meslek lisesi ogrencisiydim 2010 mezunuyum askerlik subesine gittim herhangi bir yasal kanun kalmamis dedi agustosta askerligin gorunuyor diye.ama evlilik icin kredi cekmistim ve 10 milyara yakin bi borcum var.askere gittigm taktirde borclari odeyebileck kmse kalmiyor bu yuzdn 1 senede olsn tecul yapmam lazim . Admincim uardimci olabilecekmisiniz sorularim katsisinda… smdiden tesekkurler

 • @ gokhan:
  Öğrenci olduğunuzu gösteren şey belgedir. Belgenizi alıp askerlik şubesinden askerliğinizi tecil ettiğinizde herhangi bir sorun kalmaz. Şu anda asker kaçağı durumunda iseniz yurtdışına çıkmanıza izin verilmez.

 • su an asker kaçağıyım cunku askere gıtmedım eger belgeyı aldıktan sonra cıkabılırmıyım sencce her sey belgedemı bıtıyor

 • @ gokhan:
  Şu anki askerlik durumunuzu bilmiyorum. Eğer asker kaçağı durumundaysanız yurtdışına çıkmanıza izin verilmez. Askerlik şubenize sorabilir yada e devletten sorgulayabilirsiniz.

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020