Mayıs ayı başında yeni askerlik kanun tasarısı hazırlanmış ve meclise sunulmuştu. Yeni tasarı dün itibariyle (22.05.2012) kabul edildi.

Yeni tasarıda açıköğretim öğrencilerinide ilgilendiren bir madde bulunuyor. “Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.”

Yukarıdaki maddeye göre 29 yaşına kadar öğrenci olmak koşuluyla askerlik tecili yapılabilecek. Bilindiği gibi önceden açıköğretimde 2 yıl üst üste kalındığında askerlik tecili kalkıyordu, yeni düzenleme ile artık 29 yaşına kadar askerlik tecil ettirilebiliyor.

Ayrıca Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek. Yoklam işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.

İşte haberin detayları;

TBMM Genel Kurulu’nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını kabul edildi.

Kanuna göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

Askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiğinden kaldırılacak. Askere alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülecek.

SON YOKLAMAYA SON
Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Kanuna göre, yoklama devri, askerlik çağının başlangıcından muvazzaflık hizmetinin başlangıcına kadar geçen süre olacak. Seferberlik veya olağanüstü hallerde 19 yaşında bulunanların askere alınmalarına imkan tanıyan düzenleme, yürürlükten kaldırıldı.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek. Yoklam işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.
Askeralma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülecek.

Kanunla, MERNİS, Adres Kayıt Sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulama alanı kalmayan ilk yoklama ve son yoklama işlemleri kaldırılarak; yoklama, yükümlülerin askerliğe elverişlilik ve öğrenim durumları ile meslek ve niteliklerinin belirlenmesi işlemlerini kapsayacak şekilde yeniden tanımlandı. Buna göre, ”yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi” işlemine yoklama denecek.
Yükümlülerin yoklama işlemleri yaklaşık 14 aylık bir süreye yayılacak. Böylelikle, yoklama kaçağı sayısı ve yoklama dönemlerinde askerlik şubeleri önünde oluşan yükümlü yoğunluğu azaltılmış olacak.

Sağlık muayenesi aile hekimince yapılabilecek

Yükümlülerin sağlık muayeneleri askerlik şubesinin bulunduğu yerde öncelikle varsa aile hekimi tarafından, yoksa en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanelerinde tek tabip tarafından yapılacak.

Yükümlüler hakkında ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya ”askerliğe elverişli değildir” kararı sağlık raporlarını tanzim etmeye yetkili makam, asker hastanesi sağlık kurulu olacak. Ancak yatalaklar ile gözle görülür rahatsızlığı bulunanlar hakkında ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi kararlı sağlık raporları, askerlik şubesi başkanı veya vekili ile mülki amirliklerce görevlendirilen resmi iki sivil (varsa biri aile hekimi) tabipten teşkil edilecek geçici sağlık kurulunca verilebilecek.

Askerlik işlemlerinin ertelenmesine neden olan haller

Askerlik işlemlerinin ertelenmesine neden olan hallerden bazıları yeniden düzenlendi. Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.

Savaş zamanı hariç olmak üzere; bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlu, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerleri, oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar askere sevk edilmeyecek. Bu düzenlemenin uygulanmasında 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller hesaba katılmayacak.

Kardeş sevk tehirinde bulunulabilmesi için ananın dul olması şartı kaldırılacak. Bugünün şartlarında 15 yaşından küçük bir çocuğun aile bütçesine katkı sağlamasındaki zorluk dikkate alınarak, kardeş sevk tehirinde 20 yaşından küçük olanlar dikkate alınmayacak.

İdari para cezası

Yoklamada bulundukları yerdeki askerlik şubesi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmeyenlerden, birlikte yoklamaya tabi oldukları doğumluların sevk yılı içindeki ilk celp ve sevk tarihinden sonra, son celp ve sevk döneminin bitiminden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenler, hekime ya da asker hastanesinde muayene ettirilecek. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlar sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk edilecek. Bu durumdakilere 100 TL idari para cezası verilecek.

FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL MEZUNU SUBAY OLABİLECEK
Fakülte veya yüksekokul bitiren kadın veya erkekler, gerekli şartları taşımaları halinde muvazzaf subay olmak için başvurabilecek.
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanuna göre, Milli Savunma Bakanı, askeri adalet müfettişince düzenlenen evrakı inceledikten sonra, soruşturma yapılması için izin verilmesine, disiplin cezası tayinine karar verecek. Soruşturma yapılmasını gerekli görmediği hallerde ise düzenlenen evrakı işlemden kaldıracak.

Üniversite mezunları subay olabilecek

En az 4 yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren kadın veya erkeklerden muvazzaf subay olmak için başvuranlar 27 yaşından, lisansüstü öğrenimi tamamlamış olanlar ise 32 yaşından büyük olmamak şartıyla TSK tarafından harp okullarında yetiştirilemeyen sınıflarda muvazzaf subaylığa atanabilecek.

Mecburi hizmet süresi 10 yıl olacak

Muvazzaf subayların mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirildi.
Subay ve astsubaylara eşinin doğum yapması, ölmesi, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinde 10 güne kadar, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine 7 güne kadar izin verilebilecek.

Askeri hastanelerden yararlanma

Yıpranma tazminatından uzman jandarmalar da yararlanabilecek. Uzman jandarmalardan 2 yıllık yüksekokulu tamamlayanlara bir kademe, 3 yıllık yüksek öğrenimini tamamlayanlara 2 kademe, 4 veya daha fazla süreli yüksek öğrenimi tamamlayanlara ise 1 derece verilecek. Uzman jandarmalar için uygulanacak azami ek gösterge rakamı 2 bin 200 olacak.

Ayrıntılı Açıklama: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/05/22/askerlik-kanunu-degisti?paging=1

 • tskler admin allah razi olsun icimi ferahlattin bir sorum daha olacak eger belgeyi aldiktan sonra pasport cikardiktan sonra bir sorun olurmu olmazmi sinavlara daha cok var haziranda girmeden once gidip gelsem olurmu acaba

 • @ gokhan:
  E devlet üzerinden askerlik durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Aof bürosundan öğrenci belgenizi aldıktan sonra askerlik şubenize vermeniz gerekli. Daha sonra askerliğiniz tecil oluyor.

 • slm admin yardimci olursan sevinirim ben 1990 dogumluyum simdiye kadar asker kacagiydim 3 gun once acik ogretime yazildim dedim tecil edebilirmiyim evet dedi sonra gittim yazildim ama orda demedim asker kacagiyim eve geldigimde sonra arkadas dedi ara sen genede aradim olur dedi 4 gun sonra gelip belgeni al belgeyi alirsam tecil etmis olurmuyum tskler

 • Merhaba;
  Ben 24 yaşında AÖF 3. sınıf işletme öğrencisiyim.
  3. sınıfta 2 sene kaldım ve bu sene 3. senem.
  Merak ettiğim konu şudur ki; bugüne kadar askerlik tecili yaptırmadım hep okulumdan kağıt gönderildiği söylendi ancak şu an aynı sınıfta 2 sene üst üste kaldım ve bugüne kadar da evime her hangi bir askerlik yoklama kağıdı gelmedi. Tecil ettirmeye gitsem gittiğimde herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım asker kaçağı veya yoklama kaçağı gibi?
  ve ayrıca öğrenci belgesi alıp askerlik şubeme gitsem tecil işlemi yaptırabilir miyim? Sonuçta yeni yasada öngörülen 29 yaş sınırı söz konusu. Ancak durumum biraz farklı oldugundan bilgi sahibi pek olamadım aöf bürolarındam.
  Konu hakkında bilgilerinizi paylaşmanızı önemle rica ederim.
  Saygılarımla,

 • selam admin 2012 yılında 3. sınıfta kaldım 2013 krediliye geçtim şimdi yine 3. sınıftayım bu sene de kalırsam yani iki yıl üst üste kalmış oluyorum tecil hakkım varmı bise krediliye geçildiği için öğrencilik hakkım var demi seneye yine aynı kaldığım dersleri alabilirim çok acil yardım lütfen

 • ben 2012 şubat döneminde üniversiteye harcımı yatırdım ve dewam ettim 2012 ögrenım yılı bitti ve 2012-2013 yılı başında harcımı ekonomık sebeplerden dolayı yatıramadım 1 yıl oldu bu duruma göre suanda askere hemen alınırmıyım tecilim ne durumda ve ben ögrenımıme devam etmek ıstıyorum yaşim 27 yardımcı olursanız sevınırım

 • merhabalar.
  ben iki sene üst üste kalmıştım ve benim kaldığım sene af çıkmıştı(hatırlarsınız). aftan yararlananlara kaydını silip yeniden kayıt yaptırıyorlardı. okuduğun sınıftan tekrar ediyordun. ben o senede sağlık sorunları nedeniyle aynı sınıfta kalmıştım. ondan sonra devam ettim ve şuan son sınıftayım. merak ettiğim şu:
  1 – ben 2 sene kalıp afdan yaralanıp bir sene daha kalınca 2 sene kalmış olurmuyum (biraz karışık oldu ama)
  2 – eğer 2 sene kalmış oluyorsam bu yeni çıkan kanun geçmişi kapsıyor mu? yani yoklama kaçağı olmuşsam bile artık değil miyim? 24 yaşındayım

 • @ Ali:
  Bu konuda net bilgim yok malesef. Herkesin durumu askerlik şubelerine göre değişkenlik gösterebildiğinden en doğru bilgiyi askerlik şubenizden edinebilirsiniz. Arayıp sorabilirsiniz.

 • selam

  üniversitede 7 yılımı doldurdum bu sene ilk dönem kayıt tarihini kaçırdım benim de şubatın ilk haftasına kadar yoklama olmam gerekiyordu fakat 2. dönem kayıtları 15inde başladıgı için öğrenci belgesi alamıyorum diye yoklamaya gitmedim.

  kayıt olduktan sonra öğrenci belgesi alır yoklama olurum diye düşünürken ”Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra kayıt yenilettikleri takdirde askerlikleri ertelenmemektedir.” diye bir bilgiyle karşılaştım bu doğru mudur? benim durumunda olan ya da bu konuda

  bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilir mi lütfen çok fena tutuştum çünkü.

 • @ ugur:
  Açıköğretime kayıt olduğunuzda tecil hakkınız olacak yine. Kayıt olduğunuz gün askerlik şubesine gidip tecil yapabilirsiniz.

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020