acik-ogretim

AÖF Harf Notları ve AÖF Ders Geçme Sistemi

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) 2017-2018 Güz Dönemi Final Sınavı Sonuçları büyük ihtimal ile önümüzdeki hafta içi açıklanacaktır. Yüz binlerce öğrenci AÖF sınavında kaç puan aldığını, sınava girdiği dersleri geçip geçmediğini merak ediyorlar. Yeni sistemi, harf notlarının kaç puan olduğunu ve Açıköğretim Sınav Sonuçları ekranını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) 2017-2018 Güz Dönemi Final Sınavı Sonuçları için tıklayınız.

 

AÖF NOTLARI ve AÖF HARF NOTU KARŞILIĞI

Sınav Notu | Sınav Notunun Harf Notu Karşılığı | | Notun Geçebilirliği şeklinde sıralanmıştır.

84 – 100 AA 4,00 Geçti

77 – 83 AB 3,70 Geçti

71 – 76 BA 3,30 Geçti

66 – 70 BB 3,00 Geçti

61 – 65 BC 2,70 Geçti

56 – 60 CB 2,30 Geçti

50 – 55 CC 2,00 Geçti

46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti

40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti

33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti

0 – 32 FF 0,00 Kaldı

 

13 – 14 Ocak’ta yapılan AÖF sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

AÖF artık sınav sonuçlarını önceki yıllarda olduğu gibi adayların evlerine posta ile göndermiyor. AÖF sonuçları http://www.anadolu.edu.tr internet sitesinden T.C. No ve AÖF öğrenci şifresi bilgileri girilerek sorgulanabiliyor.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde yer alan önlisans ve lisans programlarına kayıtlı öğrenciler Açıköğretim Sınav Yayınlama Sistemi üzerinden açıklanan AÖF Güz Final sınav sonuçlarını aşağıdaki link aracılığıyla ulaşacakları AÖF Sınav Sonuç Giriş Ekranı sayesinde öğrenebilirler.

 

AÖF SINAV SONUÇLARI SORGULAMA EKRANINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

AÖF SİSTEMİ NEDİR?

AÖF Sınav sisteminde 100’lük not sistemi uygulanmaktadır. Sınava giren öğrenci eğer 50 ve üzerinde bir ortalama not alırsa o dersi aldığı ortalamanın karşılığı olan not geçerli olmaktadır. Yani transkripe eklenecektir. Öğrencinin mezun olması için de bu kredilerin hesaplanması gerekmektedir. Eğer 32 puana kadarsa ve bu ortalama ile dönem sonuna ulaşılmış ise dersten kalmış sayılmaktadır.

AÖF ÖĞRENCİLERİNİN BİLMESİ GEREKENLER

AÖF öğrencilerinin sınavlarla ve derslerle alakalı bilmesi gereken bazı kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramlar ise şu şekildedir:

Genel  – AÖF öğrencilerinin bütün dönemlerde aldığı derslerin toplam not değerleri ve toplam kredilerine bölünmesiyle ortaya çıkan rakamdır. (Genel Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır?)

 – AÖF işleminde söz konusu dersin harf notuna bakılmaktadır. Eğer bu not CC ve üzeri ise o ders geçilmiş demektir.

 – Dersten geçme gibi durumunda da dersin harf notuna bakılmaktadır. Bu da ders FF ise o dersten kaldığınız anlamına gelmektedir.

Şartlı/ Koşullu Geçme – Ders harf notunuz CD, DC veya DD ise söz konusu derslerden koşullu geçtiğiniz anlamına gelmektedir. Bu şekilde geçmek için ise bir sonraki dönemde Genel 2.0’ın üzerinde olmalıdır.

“Başarı Notu”, dönem içi notları ile dönem sonu sınav notunun katkılarıyla hesaplanır. Dönem içi notları; ara sınav, kısa sınav, sözlü sınav, ödev ve uygulamalı çalışmalara verilen notlardan oluşur.

Yapılan sınavlar sonucunda ara sınav notunun %30’u, dönem sonu sınav notunun %70’i alınarak “Başarı Notu” hesaplanır. Ödev uygulaması olan derslerde yapılan sınavlar sonucunda alınan notların “Başarı Notu”na katkısı; ara sınav notunun %30’u, ödev notunun %20’si, dönem sonu sınav notunun %50’sidir.

– Başarı Notunun hesaplanmasında, virgülden sonra iki basamak gösterilir.

Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Programlarında, ders bazında “Başarı Notu” alt sınırı uygulanır. “Başarı Notu” alt sınır değeri, laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında 35’tir.

– “Başarı Notu” alt sınırın altında olan öğrencilere FF harf notu verilir.

35 ve üzerinde “Başarı Notu”na sahip öğrencilerin değerlendirilmesi (laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında) öğrenci sayısı 30 ve üzerinde ise aşağıdaki gibi yapılır:

– “Başarı Notu” 35 ve üzerinde olan öğrencilerin puanları normalleştirilmiş z değerlerine dönüştürülür. Bu amaçla birim normal dağılım için hazırlanmış olan z tablosundan yararlanılır. Normalleştirilmiş z değerleri bulunurken önce öğrencinin puanının bulunduğu gruptaki başarı yüzdesi hesaplanır. Bu yüzdeye karşılık gelen z değeri, z tablosundan yararlanılarak tespit edilir.

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Final Sınavı
26-27 Mayıs 2018 Cumartesi-Pazar