Açıköğretim ve Yüksek Lisans

Türkiye’de en çok öğrencisi olan üniversite Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesi. Açıköğretim okumak artık eskisi gibi kolay değil, 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor, çan eğrisi sistemi var, açık uçlu sorular soruluyor ve geçme baraj notu 30.

Tüm bunlara rağmen dersleri yoğun bir şekilde çalışarak mezun olan bir çok öğrenci bulunuyor. Mezun olanların merak ettiği konulardan bir tanesi de Açıköğretim mezunları yüksek lisans yapabilir mi?

Sorumuzun cevabı evet. Açıköğretim mezunları da yüksek lisans yapabiliyor. Gerekli şartlar her üniversiteye her bölüme göre değişiklik gösterebiliyor. Tezli yüksek lisans için ALES ve YDS puanları istenebiliyor. Gerekli şartları sağladığınızda ilgili üniversiteye başvuru yapıp mülakata gidebiliyorsunuz.

Anadolu Üniversitesinin açıköğretim öğrencileri için ayırdığı yüksek lisans kontenjanlarını inceledik ve sizler için derledik. Aşağıdaki programlar uzaktan eğitim yoluyla eğitim verilen programlar olup ilgili enstitü sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Program Adı Kontenjanı
Uzaktan Öğretim Online Tezsiz Yüksek Lisans Programı 20
Konaklama İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı 25
Kurumsal İletişim Tezsiz Yüksek Lisans Programı 25
Bankacılık ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans Programı 20
Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Tezsiz Yüksek Lisans Programı 50
Kentleşmede Risk Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı 50
Çevre Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı 50

Anadolu Üniversitesi Enstitüler: https://www.anadolu.edu.tr/akademik/enstituler

Listeden de görülebileceği üzere açıköğretim öğrencileri için 240 kontenjan ayrılmış durumda. Anadolu üniversitesi gibi diğer üniversiteleri de inceleyebilirsiniz.

Açıköğretim Yüksek Lisans Kontenjanları

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
13 Nisan 2019