Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı Kontenjanlı Oldu

2010 Lys Tercih Klavuzunda Türk Dili ve Edebiyatı Kontenjanlı oldu. Kontenjan Limiti ise 10000 ( Onbin ) kişi. Detaylar için yazımızı okumaya devam edin.

Geçtiğimiz yıl açıköğretimde bir çok yeni bölüm açılmıştı. Bunlardan en fazla tercih edilen bölüm Türk Dili ve Edebiyatı olmuştu.

Açıköğretimden örgüne geçiş imkanı ve Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Felsefe bölümlerinin formasyon alabilecek olması bu bölümlerin dahada fazla tercih edilmesini sağladı.

Bu yılki Tercih Klavuzu yayımlandı. Bu klavuzdaki Açıköğretim Bölümleri için TIKLAYINIZ.

Tercih Klavuzlarını incelediğimizde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne kontenjan sınırlaması getirildiğini gördük. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün kontenjanı 10000 kişi. İlk bakışta fazla gibi görünebilir fakat bu bölümü tercih eden, etmek isteyen öğrenci sayısı bunun çok daha üstündedir.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün kontenjanı arttırıldığı için doğal olarak bölüme girmek için gerekli puanda oldukça artacaktır. Malesef puanı düşük öğrenciler için oldukça kötü oldu.

Bu bilgiyi doğrulamak isteyenler 2010 LYS Tercih ve Kontenjanlar Klavuzu Tablo 4, Sayfa 80′e bakabilir.

Anadolu üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kontenjan sınırlaması getirerek eğitim kalitesini arttırmayı planlıyor olabilir. Bu yüzden geçen yıl Türk Dili ve Edebiyatı bölümen girenler şanslı sayılabilir. Şu ana kadar Formasyon ile ilgili bilgi verilmemişti. Kontenjan sınırlaması Formasyon için gerekli görülmüş olabilir. Tabi bunlar sadece bizim tahminlerimiz.

Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

1 38 39 40

Doğrulama *

2018-2019 Öğretim Yılı Üç Ders Sınavı
27 Temmuz 2019