Açıköğretim arasınavlarına (vizelere) 1 aydan daha az bir zaman kaldı. 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceği yeni sistemde bir çok açıköğretim öğrencisi henüz ders çalışmaya başlamamış durumda. Sadece 1 aylık çalışma sizce tüm dersleri geçmek için yeterli mi? Açıköğretime yeni başlayanların aklında bu tür onlarca soru bulunuyor. Bu yazımız genelde yeni başlayanlara hitap ediyor. Tabi üst sınıflar içinde bir çok bilgi var.

Açıköğretim okumayanlar açıköğretimi çok kolay bir bölüm olarak düşünür. Aslında Türkiye’de genel düşünce böyledir. Fakat açıköğretime başlayınca görülür ki dersler sanılandan çok daha zor. Sizde zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Gerçeği söylemek gerekirse açıköğretim dersleri kolay. Sadece derslere çalışmak çok zor. Belirli bir düzeniniz olmadığı için ders çalışamıyor ve sınavlarda başarılı olamıyorsunuz. Doğru taktikleri kullanarak sınavları daha az çalışarak geçebilirsiniz.

Açıköğretim sınavlarına nasıl çalışmalıyım?

 • Açıköğretimde en önemli sınav arasınavdır. Çoğu kişi arasınavın %30 u alındığı için pek çalışmamaktadır. Halbuki vize’den ne kadar yüksek alırsanız yılsonu (final) sınavından o kadar kolay geçersiniz. Bir örnek verecek olursak; Bir dersten arasınavda 90 aldığınızda, final sınavına hiç çalışmadan arasınav bilgilerinizle finalden 30 alıp dersi geçebilirsiniz. Fakat arasınavdan 30 aldığınızda finalden 58 almanız gereklidir. 30 aldığınız arasınav bilgilerinizle finalden anca 20 alabilirsiniz. Bu durumda bu dersten kalmış olursunuz.
 • Henüz çalışmaya başlamadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Önünüzde daha 1 ay gibi bir zaman var. Yardımcı kitaplar size çok büyük zaman kazandıracaktır. Bu sürede yardımcı kitaptan çalışmanız sizin faydanızadır. Sınav sorumluluk ünitelerine bakarak ara sınava kadar kaç ünite çalışmanız gerektiğini öğrenin.  Bu konuları sınava kadar kalan güne bölerek her gün en az çalışacağınız konuyu bulmuş olacaksınız. Örneğin 50 üniteye çalışmanız gerekli ve sınava 30 gün var. 50/30=1.6 Yani günde en az bir buçuk ünite bitirmeniz gerekli.
 • Sınava çalışırken kendinizi sıkmamaya özen gösterin. Çok çalışmak yerine düzenli çalışmak daha faydalıdır. Her ünite bitirdiğinizde kendinize zaman ayırın. Mola verin.
 • Hem bir işte çalışıp hem açıköğretim okuyanda bir çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farzediyorum. Buradaki üniteleri kitaptan yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar. Sıkılmadan çalışabilirsiniz.
 • Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
 • Bu 1 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son 5 günde sadece soru çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 4-5 soru gelmektedir. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.
 • Açıköğretimde geçmiş yıllarda çıkan soruları online deneme sınavı olarak ekliyoruz. Şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
 • Ders çalışmak son 3 günde aklınıza geldiyse, buna yapacak bir şeyimi bulunmuyor. Hiç bir şey imkansız değildir ama 3 günde mucize beklememek gerekir. Bu 3 günde tüm derslere çalışmak yerine iyi anlayabileceğiniz 2 derse çalışmak daha iyi olacaktır.

Sınav zamanı geldi ne yapmalıyım?

 • Açıköğretim okuyan herkes 1 defada olsa ÖSS sınavına girmiştir. ÖSS sınavındaki stres açıköğretim sınavlarında bulunmuyor fakat son düzenleme ile 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için aynı stres yaşanmaya başladı.
 • Açıköğretim sınavlarında her ders için 30 dakika verilir ve 20 soru vardır. Bir gün 3 dersten, diğer gün 4 dersten sınava gireceksiniz. Buda bir gün 90dk, diğer gün 120dk demektir. Süre oldukça fazladır. Yetiştirememe gibi bir sorununuz olmaz.
 • Yeni düzenleme ile 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü söylemiştik. Bu nedenle artık sallamak yerine bilmediğiniz soruları boş bırakmanız gerekiyor.
 • Eğer sallamanız gerekiyorsa sallama tekniğinide söyleyelim. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı :) Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığını şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 20 soru var ise 4 tane A, 4 tane B, 4 tane C, 4 tane D, 4 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Hangi şık daha fazla ise sallarken o şıkkı işaretlememeye bakabilirsiniz. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz.
 • Açıköğretim sınavlarında hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Tabi hesap makinenizin hafıza özelliği olmaması gerekiyor. Böylece hesaplama işlemlerinizi daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.

Açıköğretimde 2 dönem ( Güz ve Bahar dönemi), Her dönemde 2 sınav ( Arasınav ve Yılsonu Sınavı) vardır. Ağustos ayında ise üç ders sınavı yapılmaktadır. Yukarıdaki tüm işlemleri bu sınavlar için uygulayabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak istiyorum Vize ( Arasınav ) en önemli sınavdır. Vize sınavınız ne kadar yüksekse dersi geçme şansınızda o kadar yüksektir.

Sınavlarınızda başarılar diliyoruz.

Açıköğretim.Org Ekibi

 • Benimde merak ettiğim sınıfta kalma olayı var mı?
  Yani tüm derslerden kalınca ne olur? Ve son olarak da her dersten 30 alsak geçebilir miyiz?

 • Merhabalar.. vize ve final ünitelerini bölecekmiyiz..yani 8 ünite varsa vizeler içinde bu 8 üniteye çalışmak zorundamıyız

 • @ Ayşe
  Uyarınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi tek ders sınavı artık üç ders sınavı oldu. Ağustos ayında 3 dersten sınava girebilirsiniz.

 • 2017 yılında Ağustus ayında tek ders değilde 3 dersten sınava girilir gibi bir yazı okumuştum. Acaba burda yazılanlar eskiden mi kaldı.

 • @Black
  Çalışıp geçmemeniz için bir neden yok. Planlı olarak çalıştığınızda tüm derslerinizi geçebilirsiniz.

 • Atatürk üniversitesi sosyal hizmet lisans 1. Sinif öğrencisiyim ve vizeler berbat geçti diyebilirim finallerden en az 60 almam gerekiyor sizce 34 gün kaldı hepsine çalışabilir miyim??

 • @Canan saçma ama malesef açıköğretimde böyle oluyor. DGS ile kayıt olanlar için muafiyet tarihleri konusunda bir açıklama yapmadılar. Aof bürosu ile görüşmenizi öneririm.

 • @Canan Tüm derslerden muaf olmuyorsunuz malesef. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II, Yabancı Dil I – II, Temel Bilgi Teknolojileri I – II dersleriniz muaf ediliyor. Diğer dersleri tekrar almanız gerekiyor.

  • Ama bu biraz saçma değil mi. Aldığım dersleri neden tekrar alayım ki. Muafiyet işlemleri ne zaman başlıycak bi bilginiz varmı peki.

 • Bence de bu sistem güzel bir çalışma metodu oluşturabilir. fakat benim sormak istediğim şu: maliye 3. sınıftan başlıyorum ilk olarak. Dgs ile yerleştim. Fakat 8. döneme kadar 6 dersi zaten görmüştüm. Muafiyet nasıl ve ne zaman olacak bilgilendirirseniz sevinirim.

1 6 7 8

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020