Sosyal güvenlik kurumundan yeni açıklama yapılmış ve 1 Ocak 2012 ‘den itibaren genel sağlık sigortası yürürlüğe girmişti. Yapılan duyurularda ilgili kişilerin 31 Ocak 2012 tarihine kadar sgk’ya başvurmaları ve gelir testi yaptırmaları istenmişti.

Aşağıdaki bilgiler sigortalı çalışan öğrencileri kapsamıyor. Bu işlemler sadece sigortasız çalışanlar, çalışmayan öğrenciler, ve çalışmayanlar için geçerli.

Bu durumu açıköğretim öğrencileri için ele alalım. Öncelikle 25 yaşın altındaki tüm öğrenciler aof bürosundan öğrenci belgesi alıp sgk’ya vermeleri yeterli. Bu işlem sonrası aile üzerinden genel sağlık sigortası işleyecek.

25 yaşın üzerindeki tüm öğrencilerin ise gelir testi yaptırmaları ve bu gelir testi sonucuna göre prim ödemeleri gerekiyor. Başvuru tarihide söylendiği gibi 31 ocak değil, evinize gelen mektuptan itibaren 1 ay.

Gelir testi için ilinizdeki kaymakamlığa başvurmanız gerekiyor. Kaymakamlığa gittiğinizde gelir testi formu alıp doldurup, kimlik fotokopinizle birlikte teslim etmeniz yeterli. Daha sonra sonuçlar 1 ay içerisinde SGK’dan duyurulacak. SGK’ya gidip sonucunuzu öğrenerek gerekli primi ödeyeceksiniz.

Bu gelir testi sonucunda kişi başı gelir hesaplanacak. Aile bireylerinden çalışanların maaşı aile bireyi sayısına bölünerek bulunur. Bu kişi başı gelire göre ssk prim ücreti belirlenecek.

  • Kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinin ( 295,5 TL ) altında ise öğrenci prim ödemesi yapmayacak, devlet tarafından yapılacak.
  • Kişi başı geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında ise ( 295,5 TL – 886,5 TL) öğrenci 30 TL prim ödeyecek.
  • Kişi başı geliri 886,5 TL ile 1773 TL arasında olanlar 160 TL prim ödeyecek.
  • Kişi başı geliri 1773 TL’den fazla olanlar 212 TL prim ödeyecek.

Tekrar hatırlatıyorum, belirlenen tarihte başvurmayanlar her ay 212 TL borçlandırılacak.

  • Furkan Işık

    2001 doğumluyum açık lise 1. Sınıfım Genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor muyum hastane gittiğimde ise sigortamın olmadığını söylediler

1 4 5 6

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020