acik-ogretim

Açıköğretim Öğrenci Değerlendirme ve Sınıf Geçme Sistemi Değiştirildi

2017 – 2018 eğitim öğretim yılına başlarken Anadolu Üniversitesi öğrenciler adına yararlı olacak bir uygulamaya imza attı ve sınıf geçme sisteminde ufak bir değişikliğe gitti.

Yapılan en büyük değişiklik 1-3, 2-4 sisteminin kaldırılması oldu. Daha detaylı anlatacak olursak mevcut sistemde 1. sınıftan dersi olan bir öğrenci 3. sınıftan ders alamıyor, aynı şekilde 2. sınıftan dersi olan bir öğrenci 4. sınıftan ders alamıyordu. Yapılan değişiklik ile yeni sistemde bu kural kaldırıldı ve 1. sınıftan dersi olan bir öğrenci 3. sınıftan da ders alabilecek. Böylece dönem / sınıf tekrarı daha az olacak.

Sadece FF harf notu alınmış ders kalmış oluyordu, yeni sistemde bu devam ediyor. Fakat FF dersinizi istediğiniz zaman alabiliyorsunuz. Diyelim 1. sınıftan FF dersiniz ve ve bunu geçemiyorsunuz. Mevcut sistemde 3. sınıftan ders alamıyordunuz, yeni sistemde ise bu dersi bir sonraki dönem almama hakkına sahipsiniz. Mezun olmak için bu dersi geçmeniz gerekiyor fakat bu FF dersinizi istediğiniz zaman alabileceksniz.

Bir dönemde 30 kredilik ders bulunuyor ve ekstra 15 kredi ile toplam 45 kredilik ders alabiliyorsunuz. Dönem veya sene kaybetmemek için kredi sınırınız 45. 45 kredilik sınır dahilinde istediğiniz dönemde kalan derslerinizi alarak geçebilecek, üstten ders alabilecek, alttan ders alabileceksiniz.

Bu yeni sistem için kayıt yenilemelerde yapılan Ders Ekle – Sil işlemi çok önem kazandı. Önceki sistemde harcınızı yatırdığınızda sistem otomatik olarak öncelik kaldığınız derslerde olacak şekilde dersleri veriyordu. Yeni sistemde önce ders ekle-sil yaparak istediğiniz dersleri seçmeniz gerekecek. Ardından seçtiğiniz derslere göre harcınız belirlenecek ve ziraat bankasına harcınızı yatıracaksınız.

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Final Sınavı
26-27 Mayıs 2018 Cumartesi-Pazar