İlahiyat Önlisans Programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır.

İlahiyat Önlisans Programı lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı içinde ve çağdaş eğitim olanaklarıyla kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır.

Aşağıdaki tablodan ilahiyat bölümü derslerini görebilirsiniz. Derslerin üzerine tıklayarak o derse ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders bilgilerine  ve ders notlarına ulaşabilirsiniz.

Üzerine tıklanmayan dersler için henüz içerik eklenmemiştir. Eklendiğinde bağlantılar aktif olacaktır.

Yarıyıl Ders Kodu
2 ARA1002 ARAPÇA II
2 İLH1007 HADİS TARİHİ VE USULÜ
2 İLH1008 İSLÂM HUKUKUNA GİRİŞ
2 İLH1009 İSLÂM KURUMLARI VE MEDENİYETİ
2 İLH1006 TEFSİR TARİHİ VE USULÜ
2 İLH1010 TÜRK İSLÂM EDEBİYATI
2 BİL102U TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II
Yarıyıl Ders Kodu
3 ARA2001 ARAPÇA III
3 İLH2005 DİN PSİKOLOJİSİ
3 İLH2002 GÜNÜMÜZ FIKIH PROBLEMLERİ
3 İLH2003 İSLÂM DÜŞÜNCE TARİHİ
3 İLH2004 İSLÂM MEZHEPLERİ TARİHİ
3 İLH2001 TEFSİR
3 TAR201U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I
3 TÜR201U TÜRK DİLİ I
Yarıyıl Ders Kodu
4 ARA2002 ARAPÇA IV
4 İLH2010 DİN EĞİTİMİ VE DİN HİZMETLERİNDE REHBERLİK
4 İLH2008 DİN SOSYOLOJİSİ
4 İLH2006 HADİS
4 İLH2007 KELÂM’A GİRİŞ
4 İLH2009 YAŞAYAN DÜNYA DİNLERİ
4 TAR202U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II
4 TÜR202U TÜRK DİLİ II

Programın Amaçları

İlahiyat Önlisans Programı, lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu, İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) ve Anadolu imam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrencilerin İlahiyat programına sınavsız geçiş hakkı vardır.

İlahiyat Önlisans Programı, örgün öğretimde mevcut İlahiyat programının ilk iki yılıyla içerik itibariyle örtüşen, ancak daha büyük toplum kesimlerine benzer fırsatları sunma amacına yönelik olarak açılmış bir programdır. İlahiyat Önlisans programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır.

Bölümden mezun olan öğrenciler, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

İlahyiat Önlisans Programında temel ders malzemesi ders kitaplarıdır. Ders kitapları kayıt yaptıran öğrencilere AÖF bürolarından dağıtılmaktadır.

Öğrencilerin ders çalışma süreçlerini desteklemek amacıyla Açıköğretim e-Öğrenme Portalında e-Kitap, e-Alıştırma/e-Ders, e-Televizyon, e-SesliKitap, e-Danışmanlık ve Eşzamanlı e-Danışmanlık gibi bir dizi e-öğrenme hizmeti sunulmaktadır. Dersler sayfasında ilgili ders adına tıklayarak e-Öğrenme Portalını görüntüleyebilirsiniz. T.C. Kimlik numaranız ile e-Öğrenme Portalında oturum açarak Fakülte/Bölüm/Ders seçimi yaptığınızda ilgili dersin e-Öğrenme hizmetlerine erişebilirsiniz.

İlahiyat Önlisans Programındaki mesleki ders kitaplarının tümü yeniden yazıldığından dolayı bu derslere yönelik e-Alıştırma/e-Ders, e-Televizyon, e-SesliKitap, e-Sınav gibi yardımcı ders içerikleri henüz hazırlanma aşamasında olup, elektronik içeriklerin üretimi tamamlandıkça hizmete konulacaktır. e-Kitap hizmeti tüm dersler için verilmeye başlanmıştır.

İlahiyat Önlisans Programında yapılan öğretim ve sınavlarda uygulanacak esaslar Uzaktan Eğitim Ön Lisans ve Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği kapsamında yapılandırılmıştır.

Mezuniyet Sonrası

Programdan mezun olan öğrenciler, “İlahiyat Önlisans Diploması” alırlar. İlahiyat programından mezun olan öğrenciler, İlahiyat programına sınavla dikey geçiş yapabilirler.

Unvan

Programı bitiren öğrencilere “İlahiyat Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Mezuniyet Koşulları

İlahiyat Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

İlahiyat Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

İlahiyat Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2016 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

 • Arkadaşlar ben meslek lise mezunuyum ilahiyat okumak istiyorum bilgi verirmisiniz nasil yapicam

 • Merhaba ben imam hatibi dışardan okuyorum son sınıftan sonra ilahiyat için hangi aşamaları geçmeliyim ve başlayınca da ilahiyata sadece sınavlarına mi gidiliyormus?

 • Esselamünaleyküm ben Almanya’da Münihde Ilahiyat Önlisans okumak istiyorum, fakat kayıtlar nereye ve nasıl yapılıyor bilmiyorum. Yardımcı olabilirmisin?

  Şimdiden Allah razı olsun
  Esselamünaleyküm

 • Merhaba ben 2 yillik hazır giyim meslek yuksek.okulu mezunuyum. Açık öğretimden 2 yillik ilahiyat okumak istiyorum.sınav siz geçiş yapabilirmiyim.

  • Bende iki yıllık halkla ilişkiler okudum sınavsız geçiş yaptım ilahiyata başladım bu sene yapabilirsiniz

 • @ Ece Zorlu
  Sınavsız geçişler kaldırıldı malesef. Bu yıl yapılaca öss (yeni ismi farklı olabilir) sınavına girip tercih yapıp yerleşmeniz gerekiyor.

  @ Merve
  Önlisans diploması aldığınızda 2. üniversite kapsamında ilahiyat bölümüne kayıt olabilirsiniz.

  @ Zehra
  İkinci üniversite kapsamında sınavsız olarak açıköğretim ilahiyat bölümüne kayıt olabilirsiniz.
  https://www.acikogretim.org/ikinci-universite-islemleri.html

 • Selamünaleyküm.Ben Konyada ilköğretim matematik öğretmeliği okuyorum,2.sınıfım.İmamhatip lisesi mezunuyum ve açıktan ilahiyat okumak istiyorum.Fakat ne yapacağımı bilmiyorum ve ne yapmam gerekiyor öğrenmek istiyorum.

 • Merhaba, ben AÖF Türk dili ve edebiyati okuyorum. Bu sene önlisans diplomami alıp, ilahiyat okumak istiyorum. Sınavsız ikinci üniversiteye geçiş yapabilirmiyim.

1 41 42 43

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020