Halkla İlişkiler Önlisans Programı, 1993 yılında Uzaktan Eğitim Sisteminin yeniden yapılandırılması ile Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır. Bu bölümden mezun olanlar özel ve kamu sektöründe halkla ilişkiler elemanı olarak çalışabilmektedirler.

Programın Amaçları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programı, halkla ilişkiler sektörüne nitelikli çalışan kazandırmayı, bu alanda yenilikleri takip edebilecek çağdaş düşünce sistemine sahip kişiler yetiştirmeyi ve bu alanda ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu program, günümüzde önemi gittikçe artmakta olan halkla ilişkilerin kamu ve özel sektöre en iyi şekilde eleman yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Bu programın ders içeriğinde halkla ilişkilerde iletişim, halkla ilişkilerde ortam ve araçlar, davranış bilimleri, iknacı konuşma gibi uygulamayı gerektiren dersler yer almaktadır.

Aşağıdaki tablodan Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü derslerini görebilirsiniz. Derslerin üzerine tıklayarak o derse ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders bilgilerine  ve ders notlarına ulaşabilirsiniz.

Üzerine tıklanmayan dersler için henüz içerik eklenmemiştir. Eklendiğinde bağlantılar aktif olacaktır.

Yarıyıl Ders Kodu
2 PZL106U BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ
2 TAR116U GENEL UYGARLIK TARİHİ
2 HİT102U HALKLA İLİŞKİLER
2 MAİ102U MARKA VE YÖNETİMİ
2 İLT108U SÖZLÜ VE SÖZSÜZ İLETİŞİM
2 ILT102U YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
2 ING102U İNGİLİZCE II
2 ALM102U ALMANCA II
2 FRA102U FRANSIZCA II
2 BİL102U TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II
Yarıyıl Ders Kodu
3 HİT201U HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMA TEKNİKLERİ
3 HİT203U HALKLA İLİŞKİLER YÖNETİMİ
3 İLT207U İKNA EDİCİ İLETİŞİM
3 İLT209U İLETİŞİM ARAŞTIRMALARI
3 İLT203U KURUMSAL İLETİŞİM
3 MAİ201U REKLAMCILIK
3 TAR201U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I
3 TÜR201U TÜRK DİLİ I
Yarıyıl Ders Kodu
4 KÜL202U GÖRSEL KÜLTÜR
4 HİT202U HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMALARI VE ÖRNEK OLAYLAR
4 HİT204U HALKLA İLİŞKİLER YAZARLIĞI
4 İLT202U KRİZ İLETİŞİMİ VE YÖNETİMİ
4 HİT206U KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK
4 SOS316U MEDYA SOSYOLOJİSİ
4 TAR202U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II
4 TÜR202U TÜRK DİLİ II

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

 • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
 • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
 • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
 • Sınav süreleri,
 • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
 • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
 • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2016 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

İş Olanakları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar özel ya da devlet kurumlarının iletişim, basın ve halkla ilişkiler gibi birimlerinde, ayrıca halkla ilişkiler ajanslarında çalışma imkânına sahiplerdir.

 • Af kaydı yaptırdım.ders ekle sil mazeretli olan kısımdan mı yapılıyor

 • Anadolu Üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne kayıt oldum 2009 da hiç sınava girmedim yenileme yapmadım kaydım silindi mi yada bölüm değişikliği yapabilir miyim

  • Açıköğretimde kayıt silinme kaldırıldı. Kayıt yenileme döneminde harcınızı yatırarak devam edebilirsiniz.

 • Selam arkadaşlar, ben AÖF den halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünü okumak istiyorum fakat 3 tane yabancı dil görünüyor acaba bunların üçünü mü alacağız yoksa bir tane mi işte burada kayboldum. beni acil bilgilendirirmisiniz. saygılar

  • Kayıt esnasında 3 adet yabancı dilden 1 tanesini seçiyorsunuz. Bu seçtiğiniz yabancı dilden sınava giriyorsunuz.

 • Bu yıl halkla ilişkiler bölümü mezun durumundayım.yatay geçişle hangi bölümleri okuyabilirim?Nasıl kayıt yapıcam nezaman bilgi lütfennn…

 • Mrb halkla ilişkiler 2.siniftayim hangi yayının yardimci kitabına çalışmam gerek yardimci olursaniz sevinirim

 • merhaba admin halkla ilşkiler hakkında bir konuda sizden yardım almak istiyordum !!!

 • @ F.D.:
  Ocaktaki sınav dönem sonu sınavı oluyor. Arasınavın %30’u ile dönem sonun sınavının %70’i alınarak o dersin not ortalaması bulunuyor. Buna göre o dersi geçiyorsunuz veya kalıyorsunuz. Aynı durum tüm dersler için geçerli. Şubat ayında 2. döneme (bahar dönemi) kayıt yenileme yapacaksınız, aynı şekilde bahar döneminde de 2 kez sınav olaraksınız.

1 25 26 27

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020