Açıköğretim Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü son yıllarda popülerliğini yitiren bölümlerden birisi. Her ne kadar popülerliğini yitirmiş olsada bu bölümü daha fazla bilinçli kişi tercih etmeye başladı. En azından tercih edenler ileride ne iş yapacaklarını biliyor, okuma amaçları var. Karambole girip okul olsun diye okumuyorlar. Yazımızın devamında ile ilgili genel bilgileri, sınav tarihlerini, verilen dersleri görebilirsiniz.

Aşağıdaki tablodan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümü derslerini görebilirsiniz. Derslerin üzerine tıklayarak o derse ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders bilgilerine  ve ders notlarına ulaşabilirsiniz.

Üzerine tıklanmayan dersler için henüz içerik eklenmemiştir. Eklendiğinde bağlantılar aktif olacaktır.

Yarıyıl Ders Kodu
4 ÇEK204U ÇALIŞMA EKONOMİSİ II
4 HUK210U İDARE HUKUKU
4 İST202U İSTATİSTİK II
4 ÇEK202U SOSYAL POLİTİKA II
4 HUK208U TİCARET HUKUKU
4 İKT210U ULUSLARARASI İKTİSAT
4 TAR202U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II
Yarıyıl Ders Kodu
6 PSİ104U ÇALIŞMA PSİKOLOJİSİ
6 ÇEK302U GELİR DAĞILIMI VE YOKSULLUK
6 SOS110U ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ
6 ÇEK304U SENDİKACILIK
6 HUK302U TOPLU İŞ HUKUKU
6 ÇEK306U ULUSLARARASI SOSYAL POLİTİKA
6 ING302U İNGİLİZCE II
6 FRA302U FRANSIZCA II
6 ALM302U ALMANCA II
Yarıyıl Ders Kodu
7 ÇEK401U ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
7 ÇEK403U İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
7 ÇEK405U SOSYAL GÜVENLİK
7 MLY201U TÜRK VERGİ SİSTEMİ
7 SOS319U TÜRKİYE’NİN TOPLUMSAL YAPISI
7 ING401U İNGİLİZCE III
7 FRA401U FRANSIZCA III
7 ALM401U ALMANCA III
7 TÜR201U TÜRK DİLİ I
Yarıyıl Ders Kodu
8 ÇEK402U ÇALIŞMA YAŞAMININ DENETİMİ
8 İŞL402U İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
8 HUK402U SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
8 İKT402U TÜRKİYE EKONOMİSİ
8 ÇEK404U YENİ TEKNOLOJİLER VE ÇALIŞMA HAYATI
8 ING402U İNGİLİZCE IV
8 FRA402U FRANSIZCA IV
8 ALM402U ALMANCA IV
8 TÜR202U TÜRK DİLİ II

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü mezunları ne iş yapar?

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümlerini bitirenler “lisans diploması” almaya hak kazanırlar ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Uzmanı Ünvanı ile iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak, teklifler geliştirirler. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri uzmanı, ayrıca, devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasını planlama, düzenleme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında, sosyal işlerin düzenleme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma, işçi -işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynar.

Bu alanda öğrenim görenler, DPT, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurt içi ünitelerinde, SSK, Bağ Kur, T.C. Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında, müfettiş, uzman ve ateşe olarak öteki bakanlıkların sosyal işler bölümünün yönetiminde; işçi ve işveren kuruluşlarında;kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinde yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. İşçi ve işveren sendikalarında Toplu Sözleşme Uzmanı olanakları bulunmaktadır. Mezunlar ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme bölümleri mezunlarırun çalışabilecekleri öteki alanlarda da görevalabilirler. Özel sektörde ilerleme şahsi yetenek ve yabancı dile bağlıdır. Kazanç devlet sektöründe yürürlükteki kanunlarla, özel sektörde sözleşme ile tespit edilir. Özel sektörde ödemeler devlet sektöründekinden daha doyurucudur. Kamu ve özel kuruluşların personel yönetimi bölümlerinde bu program mezunları tercih edilmektedir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü

uÇalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü 4 yıllık lisans programıdır. Bölüme kayıt olabilmek için YGS sınavına girip tercih yapmalı veya  2. üniversite kapsamında kayıt olmalısınız.

harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. (Güz dönemi ve Bahar Dönemi)  Bu harçların bir taksiti 205 Tl’dir. (2016 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir.

1 3 4 5

Doğrulama *

2018-2019 Yılı Güz Dönemi Ara Sınavı
24 - 25 Kasım 2018