Adalet Önlisans Programı; hukukun temel kavramlarına ve hukuk metodolojisine ilişkin temel kavramlardan hareketle yalın hukuk sorunlarını çözebilen, demokrasi, laiklik, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğü gibi vazgeçilmez ilkeleri benimsemiş, hukuk mesleğinin gerektirdiği dürüstlük, adalet ve etik anlayışın bilincinde, yaşam boyu ve kendi kendine öğrenme becerisini kazanmış adalet yardımcı hizmet personeli yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Programın amacı, çağdaş ve evrensel değerler ışığında, yargı örgütünde temel hukuk bilgisine sahip ara insan gücü gereksinimini karşılayabilecek kuramsal bilgi altyapısı olan, bu bilgiyi kullanabilen ve teknolojiyi izleyebilen öğrenciler yetiştirmektir.

Hakim ve savcılara yardımcı eleman sağlama ile birlikte ceza ve infaz kurumlarında ve adalet hizmetleri bünyesinde kamu ve özel sektörde çalışan veya çalışmak isteyen personelin uzaktan öğretim yoluyla eğitimi ve bilgi gereksinimlerini gidermek amaçlanmaktadır.

Aşağıdaki tablodan adalet bölümü derslerini görebilirsiniz. Derslerin üzerine tıklayarak o derse ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders bilgilerine  ve ders notlarına ulaşabilirsiniz.

Üzerine tıklanmayan dersler için henüz içerik eklenmemiştir. Eklendiğinde bağlantılar aktif olacaktır.

Yarıyıl Ders Kodu
3 ADL201U BÜRO TEKNOLOJİLERİ
3 HUK205U CEZA HUKUKU
3 HUK201U MEDENİ USUL HUKUKU
3 HUK203U MEMUR HUKUKU
3 ADL203U ULUSAL YARGI AĞI PROJESİ I
3 HUK207U YARGI ÖRGÜTÜ VE TEBLİGAT HUKUKU
3 TAR201U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I
3 TÜR201U TÜRK DİLİ I
Yarıyıl Ders Kodu
4 HUK202U AVUKATLIK VE NOTERLİK HUKUKU
4 HUK204U CEZA MUHAKEMESİ HUKUKU
4 ADL202U DAMGA VERGİSİ VE HARÇLAR BİLGİSİ
4 HUK206U İCRA İFLAS HUKUKU
4 HUK208U TİCARET HUKUKU
4 ADL204U ULUSAL YARGI AĞI PROJESİ II
4 TAR202U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II
4 TÜR202U TÜRK DİLİ II

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

 • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
 • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
 • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
 • Sınav süreleri,
 • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
 • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
 • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

Adalet Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

Adalet Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Adalet Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

Adalet Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2016 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

İş Olanakları

Adalet Önlisans Programı mezunlarını, Adalet Bakanlığı bünyesinde nitelikli adalet yardımcı hizmet personeli olarak istihdam edilmeleri amaçlanmaktadır. Bunun dışında mezunların her türlü kurumda yardımcı hizmet personeli olarak çalıştırılabilmeleri de olanaklıdır.

 • @ melahat
  Sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında ilahiyat bölümüne kayıt olabilirsiniz.

 • Merhaba ben açıkögretim iktisat fakültesinden 4 yıllık olan iktisat bölümünden mezunum ve açıkdan ilahiyat okumak istiyorum. Sınavsız geçişe mi tâbi olucam yoksa sınava girmem mi gerekiyor. Cevabınız için şimdiden tşkr edrm…

 • slm admin 2013 adalet açıköğretim vize sınavlarında hangi ünitelere çalışacağız bilginiz var mı ??? bizi bilgilendirirseniz sevinirim :)

 • selamlar. bu sene malum bütünleme konusu muallak. benim 2. senem, muhtemelen hiçbir dersten kalmadan geçeceğim. fakat birinci sınıftan anayasa hukuku dersim var, bu sene güz döneminde dersi aldım ama ilk sınavdan 20 alıp ikinci sınava da bir sebepten ötürü giremedim ve bütünlemeye güvendim fakat şimdi seneye tek ders için kayıt yenilemek zorundayım sanırım. dgs’ye gireceğim bu sene, nasıl olacak benim durumum bir bilginiz var mı?

  dipnot: “burası türkiye” olduğu için aöf bürosunu aradığımda azarlayıp işleri olduğunu söyleyip geçiştirerek suratıma kapatıyorlar. bu yüzden size danışıyorum. şimdiden teşekkürler.

 • @ hayalim:
  Ne kadar harç olur kestirmek zor. Bu harcı yatırmadığınızda kaydınız otomatik olarak dondurulur.

 • ve bu 3 dersin harçını yatırmazsam sorun olur mu yine alabilirmiyim bu dersleri derslrin kredileri 3, 3, 4

 • mazeretli ders kayıttı yaptım 3 tane ders harçı ne kadar olur acaba admin

 • @ hayalim:
  Şu an için kaldırıldı gibi görünüyor.

  @ özgürr:
  Adalet kontenjanlı olduğu için puanı biraz yüksek olur. Taban puanına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
  https://www.acikogretim.org/2013-acikogretim-bolumleri-ve-taban-puanlari.html

1 74 75 76

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020