Açıköğretim 4 Yıllık Lisans Bölümleri İçin LYS Gerekli mi?

Ygs sonuçları açıklandı ve barajı geçen öğrenciler tercih hakkı kazandı. Geçtiğimiz yıllarda sadece ygs ile öğrenci alan açıköğretim, bu yıl itibariyle tüm bölümlere puan türü atadı. Açıköğretim bölümlerinin puan türleri, o bölümlerin örgündeki puan türleri ile aynı oldu belirtildi.

Geçtiğimiz yıllarda Ygs ile öğrenci alındığı için acaba bu yıl nasıl öğrenci alınacak, 4 yıllık açıköğretim bölümleri için LYS gerekli mi? soruları sıkça sorulmaya başlandı. Bizde sizler için anadolu üniversitesine bu durumu aktardık ve yetkili ağızlardan net bilgiyi aldık.

Aldığımız bilgiyi sizlerle olduğu gibi paylaşıyoruz.

Sayın İlgili,

Anadolu Üniversitesinin merkezi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi önlisans programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans programlarına ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

  • Ön lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puan türünde en az 150 puan almak
  • Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili LYS puan türünde en az 180 puan almak

gerekmektedir.

ÖSYM tarafından Fakültemiz bölüm/programlarına yerleştirilmeniz halinde kayıt hakkı elde edersiniz.

Konuyla ilgili www.osym.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz. www.anadolu.edu.tr/acikogretim/turkiye-programlariadresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilgilerinize rica ederiz.

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
13 Nisan 2019