Dikey Geçiş Sınavına girmiş, tercih yaparak açıköğretime yerleşmiş öğrenciler 10 – 13 Ekim 2017 tarihlerinde açıköğretime kayıt olmalılar. 13 Ekim 2017 tarihinden sonra İnternetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılması mümkün değildir.

Açıköğretim kayıt işlemleri 3 ana bölümden oluşmaktadır. 1 İnternet Başvurusu, 2. Harç Yatırma, 3. Aof bürosuna giderek kesin kayıt olma. Bu 3 işlemi sırasıyla tamamlamadan açıköğretime kayıt imkanınız bulunmayacak.

1- Açıköğretim İnternet Ön Kayıt İşlemleri

İnternet başvuru işlemleri 10 Ekim 2017 Salı günü başlayıp, 13 Ekim 2017 Cuma günü saat 17.00’de sona erecektir. Bu tarihten sonra İnternetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılması mümkün değildir. Herhangi bir sebeple (elektrik kesintisi, teknik arızalar, İnternet sorunları, vb.) başvuruyu kaçırmamanız için en kısa zamanda başvurunuzu yapınız ve gerekli yazıcı dökümlerini alınız.

2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile yerleştirilen adaylar; aof.anadolu.edu.tr adresi Kayıt Otomasyonu bağlantısından Dikey Geçiş linkini tıklayınız.

Not: Adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde, cepheden yüzü açık ve son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafını İnternet başvurusu sırasında mutlaka yüklemesi gerekmektedir. Fotoğraf yükleme ile ilgili ayrıntılı bilgi İnternet başvuru adımlarında yer almaktadır.

Açıköğretime kayıt olmak için öncelikle internetten ön kayıt yapmanız gerekiyor. ( İnternet ön kayıt sayfası: https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/ ) İnternetten ön kayıt yaptıktan sonra ekranda beliren belgeleri çıktı almanız gerekiyor.

1) İnternet Başvuru Belgesi ( Ön kayıt sonrası çıktı olarak alınacak.)
2) Öğrenci Bilgi Formu ( Ön kayıt sonrası çıktı olarak alınacak.)
3) Kayıt Bilgileri Sorgulama Sonuçları ( Ön kayıt sonrası çıktı olarak alınacak.)
4) Öğrenim Belgesi
5) Askerlik Durum Belgesi
6) Not Durum Belgesi

( Açıköğretime kayıt olmak için gerekli belgeler: https://www.acikogretim.org/acikogretim-kayit-icin-gerekli-belgeler.html )

Ön kayıt işlemi sonucunda oluşturduğunuz belgelerde yanlışlık var ise ilk başvurudan 10 dakika sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz nokta aof bürosuna en son başvuru yaptığınız belgeyi götürmeniz gerekiyor.

2 – Ders Muafiyet İşlemleri

Bir yükseköğretim programından mezun veya bir yükseköğretim programında;
– Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II
– Türk Dili I – II
– Yabancı Dil I – II

ders/derslerini alıp başaran öğrenciler ders transferi ve muafiyet başvurusunda bulunabilirler. Muafiyet başvurusunda bulunacak adayların İnternet başvuru adımlarındaki muafiyet ile ilgili alanları eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. Muafiyet ile ilgili ayrıntılı bilgi www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin Duyurular bölümünde ayrıca ilan edilecektir.

3- Bankaya Açıköğretim Harcının Yatırılması

Ön kayıt işlemleri tamamladığınızda aof bürosuna gitmeden önce bankaya harcınızı yatırmanız gerekiyor. Kayıt için yapmanız gereken ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla aşağıdaki ödeme yöntemlerinden biriyle gerçekleştirebilirsiniz:

– Kredi Kartı/Banka Kartı ile Ödeme (İnternet başvurunuzu yaptıktan sonra herhangi bir bankanın kredi kartı/banka kartı ile online ödeme yapabilirsiniz. Ancak, kayıt tarihinin son günü provizyon işlemleri nedeni ile kredi kartı/banka kartıyla ödeme yapamazsınız.)
– İnternet Bankacılığı ile Ödeme
– ATM’den Ödeme (Kartlı/Kartsız)
– Mobil Bankacılık ile Ödeme
– Posta havalesi, banka havalesi ve EFT gibi yollarla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

4- Açıköğretim Bürosuna Giderek Kesin Kayıt Yaptırma

Tüm belgelerinizi tamamlayıp harcınızıda yatırdıktan sonra ilinizdeki aof bürosuna giderek kesin kayıt yaptırmanız gerekiyor.  21 – 29 Ağustos tarihleri arasında kayıt yaptırabiliyorsunuz. Bu tarihler dışında kesinlikle kayıt yapılmıyor. (İlinizdeki aof büroları ve adresleri için tıklayınız.)

Belgeleri aof bürosuna teslim ediyorsunuz. Kayıt işleminizin ardından size ders kitapları veriliyor. ( Önceki yıllarda kalmayan kitaplar daha sonraki bir tarihte verildi.) Öğrenci kimlik belgenizi ise 26 Ekim’den sonra aof büronuzdan alabiliyorsunuz. Sonrası sınavlara girmek :)

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020