acik-ogretim

2017 DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

2 yıllık ön lisans mezunlarının veya son sınıf öğrencilerinin katılacağı ve 4 yıllık fakültelere geçiş yapabileceği Dikey geçiş sınavı () başvuruları bugün (24.05.2017) itibariyle başladı. Son başvuru tarihi ise 1 Haziran 2017. Bu tarihe kadar öğrencilerin başvuru yapmış olması gerekiyor.

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2017 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak olup sınava başvuru işlemleri, 24 Mayıs-1 Haziran 2017 (Ücret ödeme için son gün, 2 Haziran 2017) tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2017- Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.Sınava başvuracak adayların Ek’te yer alan kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2017 DGS Kılavuzu

DİKEY GEÇİŞ SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurusu yapabilmek için öğrenciler, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve Aday İşlemleri Şifresi ile giriş yapmak zorundalar. Başvuru sürecinde olanlar bölümünü seçip, ardından 2017 yazan bölüme tıkladıktan sonra başvuru için istenen bilgileri eksiksiz şekilde tamamlayacaklar.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI BAŞVURUSU NE KADAR HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

ÖSYM tarafından başvuru ücreti belirlendi. 2017 ücreti 90 TL başvurusu hizmet ücreti ise 3 TL’dir. Öğrenciler aşağıdaki bankalardan birine başvuru ücretini yatırarak sınava girmeye hak kazanacak.

İşte Dikey Geçiş Sınavı ücretinin yatırılacağı bankalar;

*Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

*Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

*Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internetbankacılığı

*Halkbank ATM,internetbankacılığı ve şubeler

*Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2017 başvuru tarihlerini açıkladı. 24 Mayıs çarşamba günü başlayan Dikey Geçiş Sınavı başvuruları 1 Haziran perşembe günü sona erecek. başvuru tarihini kaçıranlar 2016 – 2017 eğitim öğretim yılın içinde sınava giremeyecek.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI NE ZAMAN?

Dikey Geçiş Sınavı 2017 için 23 Temmuz 2017 Pazar günü yapılacak. ÖSYM tarafından yapılacak sınava 4 yıllık diploma için binlerce aday katılacak. sonuçları 24 Ağustos 2017 pazartesi günü açıklanacak.

DİKEY GEÇİŞ AÇIKÖĞRETİM KONTENJANLARI

Dikey geçiş sınavı ile geçilebilecek açıköğretim bölümleri ile bu bölümlerin kontenjanlarıda yayımlanmış oldu. Aşağıdaki fotoğraftan Dikey geçiş kontenjanlarına bakabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Dikey Geçiş Kontenjanları:

Atatürk Üniversitesi Dikey geçiş Kontenjanları:

İstanbul Üniversitesi Dikey geçiş Kontenjanları:

Doğrulama *

2018 Bahar Dönemi Final Sınavı
26-27 Mayıs 2018 Cumartesi-Pazar