2017 Açıköğretim 3 Ders Sınavı

Bu yıl itibariyle tek ders sınavı olarak bilinen ve sadece tek dersi kalarak bu tek dersi geçtiğinde mezun olabilecek durumda olanlar için yapılan tek ders sınavı üç ders sınavı olarak değiştirildi. En fazla 3 dersi kalan ve bu 3 dersi geçtiğinde mezun olabilecek durumda olanlar bu sınava girebilecek ve geçtiklerinde mezun olacaklar.

Üç ders sınavı yurtiçinde 22 Temmuz’da yurtdışında ise 13 Ağustos’ta yapılacak. Üç ders sınavı için başvuru yapmak gerekmiyor. Üç ders sınavına giriş şartlarını taşıyorsanız sistem tarafından otomatik olarak üç ders sınavına ekleneceksiniz ve sınav giriş belgeniz oluşturulacak. Sınav giriş belgenizi sınavdan 1 hafta önce öğrenci sayfasından indirebileceksiniz. Üç ders sınavı için herhangi bir harç ödemiyorsunuz.

Üç ders sınavı nedir, şartları nelerdir yazımızın devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Aöf Anadolu Üniversitesi Üç Ders Sınavı Nedir? Üç Ders Sınavına Kimler Girebilir? Üç Ders Sınavı Nasıl Yapılır? Üç Ders Sınavı Giriş Şartları Nelerdir, Kimler Bu Sınava Katılabiliyor, Anadolu AÖF Üç Ders Sınavları Hangi illerde gerçekleştirilecek? 2017 Üç Ders Sınavı Hakkında Tüm Merak Edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Üç Ders Sınavı Giriş Şartları Nelerdir?

 • Kayıtlı oldukları bölümlerde/programlarda tüm dersleri almış ve en fazla üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler “Üç Ders Sınavı”na girebilir .
 • Öğrenci sınava gireceği üç derse 2016-2017 Öğretim Yılı Güz ve/veya Bahar Döneminde kayıt yaptırmışsa girebilir.
 • Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez .
 •  (DZ) ve/veya  (YZ) harf  notu alan öğrenci, “Üç Ders Sınavı”na giremez.
 •  Staj uygulamasına tabi olan öğrenci, yukarıda belirtilen koşulları sağlaması durumunda “Üç Ders Sınavı”na girebilir.
 •  Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için “Üç Ders Sınavı” hakkı tanınmaz.
 • “Üç Ders Sınavı” notu, dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, sınav uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile “Üç Ders Sınavı” notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir .
 •  Öğrencinin başarı notları; “Üç Ders Sınav” sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları; “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları”na göre, ilgili dönemin dönem sonu sınavı harf notu aralıkları kullanılarak belirlenir.
 •  Her ne sebeple olursa olsun “Üç Ders Sınavı”na katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
 • Türkiye Programları ve Yurt Dışı Programları için “Üç Ders Sınavı”; Fakülte Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen tarihte ve sınav  merkezlerinde gerçekleştirilir .
 • Türkiye Programlarına kayıtlı bulunan ve halen cezaevinde/tutukevinde olup “Üç Ders Sınavı”na girme hakkı olan öğrencinin sınavı, bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılır.
 • Üç ders sınavı 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 14.00’de Fakülte Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen sınav  merkezlerinde gerçekleştirilecektir.
 • Türkiye’de üç ders sınavının yapılacağı illerde Açıköğretim büroları 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü 10.00 – 15.00 saatleri arasında açık olacaktır.

 

Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim fakültesi bölümlerinden birine kayıtlı, 2016-2017 öğretim yılında üç dersten başarısız olan ve bu dersini verdiği takdirde mezun olabilecek durumdaki öğrencilere üç ders sınavı 22 Temmuz 2017 tarihinde yapılacaktır. Öğrencinin güz ve bahar döneminde toplamda üç dersi var fakat bu derse 2016-2017 öğretim yılının ilgili yarıyılına kayıt yeniletmemiş ise üç ders sınavına giremeyecektir.

Üç ders sınavı aşağıdaki illerde yapılacak.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Trabzon, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa’da

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
13 Nisan 2019