2017 – 2018 eğitim öğretim yılı için açıköğretim kayıt yenileme işlemleri 26 eylül – 6 ekim tarihleri arasında yapılacak. Kayıt yenileme işlemini bu dönem yeni kayıt olanlar dışındaki herkesin yapması gerekiyor.

Açıköğretim ders geçme sisteminde bu yıl değişiklik yapıldı. ( Detaylar için TIKLAYINIZ.) Yapılan değişiklik ile 1-3, 2-4 kuralı kaldırıldı. Yani 1. sınıftan kalan dersiniz olsa dahi 3. ve 4. sınıftan ders alabileceksiniz. Bu değişiklik nedeniyle ders seçme işlemini kesinlikle yapmalısınız. Önceki yıllarda sistemi ders seçmeyenler için otomatik ders ataması yapıyordu, bu yıl sistem otomatik ders ataması yapmayacak. Bu nedenle herşeyden önce ders seçimi yapmalısınız. Kayıt yenileme işlemlerini adım adım anlatalım. Kayıt yenileme yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla yapmanız gerekiyor.

1.  Ders Seçimi ( Ders Ekle-Sil)
2. Harç Yatırma
3. Otomasyondan Kayıt Yenileme Kontrolü
4. Aof Bürosundan Kitapları Alma

1. DERS SEÇİMİ ( DERS EKLE – SİL )

Ders seçim işlemi, aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Kayıt Yenileme linkinden 26 Eylül – 06 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Ders seçim işlemi ile ilgili açıklamalar aşağıdadır.

2017-2018 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren kayıt yeniletecek öğrencilere fakülte tarafından ders ataması yapılmayacaktır. Kayıt yeniletecek öğrencilerin ders seçimi tamamen kendilerine bırakılmıştır.

– Öğrenciler, bir yarıyılda toplam 45 AKTS kredilik ders seçebilir.
– Öğrenci, ders ekle/sil işlemlerini; kayıt yenileme tarihleri içinde, sadece o yarıyıl için yapar ve bu işlemlere sonradan itiraz edemez.
– Ders seçilmediğinde o dersten sorumlu olunmayacağı anlamına gelmez.
– Öğrenciler FF harf notlu derslerini seçmeyebilir. Öğrenciler sorumlu oldukları derslerin tamamından başarılı olmadan mezun olamayacaklarından, seçmedikleri dersleri dersin açıldığı sonraki dönem/dönemlerde almak zorundadır.
– Kayıt yenileme tarihleri içinde ödeme yapmadığınız sürece ders ekle/sil işlemi yapabilirsiniz. Yapacağınız ödeme tutarları alacağınız derslerin kredisine göre belirlenmektedir.
– Ders ekle/sil işlemi sonucunda alınan derslerin toplam kredisi ve ödeme bilgileri değişeceğinden, ödeme yapıldıktan sonra ders ekle/sil işlemi yapılması mümkün değildir.
– 2017-2018 Öğretim Yılı Güz Dönemi itibari ile ders seçimi öğrenciye bırakıldığından, mazeretli ders ekleme işlemi yapılmayacaktır.
– Lisans programlarında birinci yarıyıldan ders seçimi yapan öğrenciler 5. ve 7. yarıyıllardan; üçüncü yarıyıldan ders seçimi yapan öğrenciler 7. yarıyıldan ders alamazlar (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, Türk Dili-I ve Yabancı Dil-I dersleri hariç).
– Lisans programında okurken önlisans diploması almak isteyen öğrenciler Yabancı Dil-I (5.yarıyıl) ve Türk Dili-I (7.yarıyıl) derslerini seçmeleri gerekir.

Ders Seçme ( Ders Ekle – Sil ) İşlemi Nasıl Yapılır?

Ders seçim işlemi üç aşamadan oluşmaktadır:
– Birinci aşamada aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Kayıt Yenileme linkinden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekecektir.
– İkinci aşamada ders seçim işlemi yaparak alacağınız ve bıraktığınız dersleri belirleyeceksiniz.
– Üçüncü ve son aşamada ise yaptığınız ders seçim işlemini onaylamanız istenecektir.
Yaptığınız ders seçim işlemini onaylamadığınız takdirde, ders seçim işleminiz geçersiz sayılacaktır. Ders seçimi işleminde değişiklik yapan öğrencilerin, en son onayladığı ders seçim işlemi geçerli olacaktır ve ödeme bilgileri buna göre oluşacaktır. Ödeme yapıldıktan sonra ders ekle/sil işlemi yapılması mümkün değildir.

Ders Seçim İşlemi Sonunda Yazıcıdan Dökümü Alınacak Belge

Ders seçim işlemini tamamlayan öğrenciler, bilgi amaçlı olarak 2017-2018 Öğretim Yılı Güz Dönemi Kayıt
Yenileme Bilgi Dökümü Sayfasının çıktısını alabilirler. Bu sayfada öğrencilerin ders ekle/sil işlemi sonucunda;
Alacağı Dersler, Bıraktığı Dersler, Ödeme Bilgisi, Sınav Merkezi Değişiklik Tarihleri ve Sınav Tarihleri bilgileri
yer almaktadır.

2. HARÇ YATIRMA

Ders seçimi ( Ders Ekle – Sil ) yaptıktan sonra ödemeniz gerek harç miktarınız karşınıza gelecek. Ders seçimini yapan öğrenciler ödemelerini yaparak kayıtlarını yeniletebilirler. ( Tüm dersleri aldığınız oluşan harç bedelleri için TIKLAYINIZ. )26 Eylül – 06 Ekim 2017 tarihleri arasında ödeme bilgileri aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Kayıt Yenileme linkinden görülebilir ve ödeme yapılabilir.

– Ders seçimi yapmadan ödeme bilginiz oluşturulmayacaktır.
– Ders seçimi yapıp ödemenizi gerçekleştiriniz.

Kayıt yenileme için yapmanız gereken ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla aşağıdaki ödeme yöntemlerinden biriyle gerçekleştirebilirsiniz:
– Kredi Kartı/Banka Kartı İle Ödeme
– (Ders seçimi işleminizi yaptıktan sonra herhangi bir bankanın kredi kartı/banka kartı ile online ödeme yapabilirsiniz. Ancak, kayıt yenileme tarihinin son günü provizyon işlemleri nedeni ile kredi kartı/banka kartıyla ödeme yapamazsınız.)
– İnternet Bankacılığı ile Ödeme
– ATM’den Ödeme (Kartlı/Kartsız)
– Mobil Bankacılık ile Ödeme

Kayıt yenilemenin son günü olan 06 Ekim 2017 tarihinde İnternet, ATM ve Mobil Bankacılığından saat 23.30’a kadar ödeme yapılabilecektir. Ziraat Bankasının şubeleri içinden ödeme yapılmayacaktır.

Posta havalesi, banka havalesi ve EFT gibi yollarla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

Güz Döneminde Alacağı Ders/Dersleri Bulunmayan Öğrencilerin Kayıt Yenileme İşlemleri

Güz Döneminde alacağı ders/dersleri bulunmayan öğrenciler, öğrencilik haklarından yararlanmak isterlerse;
– Askerlik tecil hakkı (29 yaşını dolduranlar hariç),
– Sosyal güvenlik işlemleri,
– Öğrenci belgesi vb.
durumlarını göz önüne alarak, Güz Dönemi kayıt yenileme tutarını ödeyip kayıtlarını yeniletebilirler. Bu durumdaki öğrencilerin kayıt yeniletebilmeleri için aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda işlem yapmaları gerekmektedir.

– Kayıt yenileme işlemleri, aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Kayıt Yenileme linkinden 26 Eylül – 06 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.
– Öğrenciler ödeyecekleri kayıt yenileme tutarını, aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Kayıt Yenileme linkinden öğrenerek onaylayacaklar ve banka borç bilgilerinin oluşmasını sağlayacaklardır. Bu işlemi yapmayan öğrencilerin bankada ödeme bilgisi oluşmaz.

3. OTOMASYONDAN KAYIT YENİLEME KONTROLÜ

Kayıt yenileme tarihleri içinde öğrencilerimiz, kayıt yenileme işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini, aof.anadolu.edu.tr adresi öğrenci otomasyonu bağlantısından mutlaka kontrol etmelidir. Kayıt yenileme işlemini tamamladıktan sonra ekranda halen kayıt yeniletmiş görünmüyorsanız, öğrenci kimlik kartınız ve ödeme yaptığınızı gösteren belge ile 06 Ekim 2017 tarihinden önce AÖF bürosuna başvurunuz.

4. AOF BÜROSUNDAN KİTAPLARI ALMA

Öğrencilerin ders kitapları kayıt esnasında AÖF bürolarından verilecektir. Verilemeyen ders kitapları daha sonra AÖF bürolarından alınabilecektir. Ayrıca öğrencilerimiz ders kitaplarının dijital versiyonuna (PDF) ekampus.anadolu.edu.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak Derslerim bölümünden erişebilirler.

AÖF bürosundan aldığınız ders kitaplarınızın, kayıt yaptırdığınız program ve derslere ait olup olmadığını kontrol ediniz. Eksiklik veya yanlışlık olması durumunda AÖF büronuza başvurunuz.

Kaynak: Kayıt Yenileme Kılavuzu

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020