Bu yıl yapılan Ygs ve Lys sınavları sona erdi. Ygs sonuçları açıklanmıştı, Lys sonuçları da 11 temmuz 2017 de açıklanacak ve ardından tercih işlemleri başlayacak. Tercihler 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.

2017-ÖSYS tercih işlemleri,18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar tercihlerini,18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır.Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Tüm üniversitelerde olduğu gibi açıköğretim bölümleri de kontenjanlı, taban puanları var ve Ygs – Lys sınavı ile yerleştirme yapılıyor. Öncelikle açıköğretim bölümleri için aşağıdaki linke tıklayarak her bölüm hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde açıköğretim bölümlerine bu yıl itibariyle puan türü atandı. 2 yıllık ön lisans bölümleri için YGS, 4 yıllık lisans bölümleri için LYS sınavına girmek gerekiyor. Puan türlerini de aşağıdaki ilgili linkten öğrenebilirsiniz.

Konuyu çok uzatmama ve dağıtmama adına ilgili linkleri paylaşıyoruz.

Açıköğretim Bölümler: Buraya Tıklayınız.

Açıköğretim Puan Türleri: Buraya Tıklayınız.

2016 – 2017 Açıköğretim Taban Puanları: Buraya Tıklayınız.

Açıköğretim bölümlerine bu yıl itibariyle puan türü atandığı için yeni puan türünde taban puanı bulunmuyor. Bu nedenle tüm açıköğretim bölümlerinin puan kısmında “-” (çizgi) olduğunu göreceksiniz. Geçtiğimiz yıldaki taban puanları için yukarıdaki ilgili linke tıklayarak en azından bilgi amaçlı inceleyebilirsiniz.

Aşağıda 2017 – 2018 öğretim yılı için açıköğretim programı olan üniversitelerin açıköğretim bölümleri için kontenjanlarını, tercih kodlarını, puan türlerini bulabilirsiniz. Taban puanları için bi önceki yılın genel puanına bakabilirsiniz.

Ön Lisans Bölümleri

Anadolu Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Lisans Bölümleri

Anadolu Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Tercih yapmadan önce başvuru koşullarını ösym sitesinden incelemenizi öneriyoruz.

ÖSYM Resmi Sayfa: http://www.osym.gov.tr/TR,13262/2017-osys-tercih-islemleri-12072017.html

 • 2016 beykent Üniversitesi önlisans anestezi bölümünden mezunum. Askerliğimi bir süre tecil etmek için açıköğretim fakültesinden sağlık ile ilgili bir bölüm okumayı düşünüyorum. Hangi sınavlara girmem lazım ne yapmam lazım

 • @ Pervin
  Merhaba,
  İkinci üniversite kapsamında sınavsız olarak açıköğretim sağlık kurumları işletmeciliğine kayıt olabilirsiniz. Şu anda ön kayıtlar başlamış durumda. Aşağıdaki linkten ön kayıt yapabilirsiniz.

  http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr/

 • 1987 yilinda Âtatürk Ünv. Eğitim Fak.Kimya Ögretmeliģi-Kimyagerlik bölümünden mezun oldum.
  2013 yilinda da Kimya ögretmenliğinden emekli oldum.
  AÖF Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümüne kayit yaptirmak istiyorum.
  Kayit islemleri icin nereye basvurmaliyim ve hangi evraklari hazirlamaliyim.
  Bilgilerinize arz ederim.

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020