Üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencilerin girmiş olduğu ygs ve lys sınavları sonucunda aldıkları puanlara göre tercih yapabilecekleri 2012 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ösym sitesinde yayımlandı.

Kılavuz: http://www.osym.gov.tr/belge/1-13589/2012-osys-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlari-ki-.html

Daha önce önbilgi olarak yayımladıkları kılavuzlara göre pek bir değişiklik yapılmadığı görülen kulavuzlarda 4 yıllık tüm lisans bölümlerine kontenjan sınırlaması getirilmiş durumda.

Bunun yanında 2 yıllık bölümlerden sadece adalet bölümüne kontenjan sınırlaması getirilmiş. Diğer 2 yıllık bölümlerde kontenjan sınırlaması bulunmuyor.

Ayrıca tüm bölümlerinin artık kredili sisteme geçtiğinide hatırlatalım. Bu bölümlere kontenjan sınırlamasının getirilmesi ile sınavsız 2. üniversite işlemleride bitmiş olabilir. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bilgi edinebilirsek sizlerle tekrar paylaşabiliriz.

Kılavuzdaki bölümlerini bulamayanlar için bir ipucu verirsek;

2 yıllık ön lisans bölümleri: tablo 3a’da Eğitim bölgesi Eskişehir olan Anadolu üniversitesi kısmında,

4 yıllık lisans bölümleri: Tablo 4’te Anadolu üniversitesi başlığı altında bulunmaktadır.

2012 Açıköğretim Bölümleri için TIKLAYINIZ.

 • Çok teskkur ederim admin bilgendirdiginiz için

 • @ Sibel:
  Evet, kazandıktan sonra sildirmeniz daha mantıklı. Şimdide başarılar dilerim size.

 • Anladım admin sagolasin ozman ben sınava gireyim yerleşirsem eğer onu sildireyim şimdi gidip sildiresem hadi kazanamazsaam ikisinden de olurum :) TSK ederim

 • @ Sibel:
  Donmuş olsa bile iki tane açıköğretim kaydı yapılamıyor. Eğer kazanırsanız eski kaydınızı sildirmeniz gerekiyor.

 • Admin sagolasin yaa son bisey daha sorucam.ben öbür okuduğum bölümü dondurdum.şimdi Mart’ta sınava giricem sosyoloji aof tercih edicem yani onun üzerine kayıt olmazmı diyorsunuz.donmuş olsa bile sınava girmeden kaydımı sildiriyimmi diyorsun hadi kazanamazsam ikiside elimden gitmiş olacak bu seferde kafam çok karışdık admin yaa

 • @ Sibel:
  Taban puanlarını tam olarak bilmiyorum. İki tane açıköğretim aynı anda okunamadığı için yeni aof bölümünü kazandığınızda eski kaydınızı sildirmeniz gerekiyor.

 • Ygs den kaç puanla sosyolojiye girebilirim admin peki ben sosyal hizmetleri dondurdum onun üzerine bu yıl kazanırsam aof ne kayıt yapabilirmiyim.sosyoloji bölümü lisans okumak istiyorum

 • @ Sibel:
  2 yıl okuduktan sonra sınavsız olarak sosyolojiden devam edebiliyorsanız, 2 yıllığı bitirip geçiş yapın. Geçiş hakkınız yok ise dgs sınavına girebilir, yada ygs ile 1. sınıftan başlayabilirsiniz.
  https://www.acikogretim.org/dikey-gecis-islemleri.html

 • Anladım üzüldüm açıkcası peki ben sosyal hizmetler bölümünü dondurdum bu sene okul oncesi istiyordum.ona devam edip 3. Sınıfdan sosyolojimi okuyun yoksa bu sene ygs ye girip sosyolojimi yaziyim tavsiyeniz ne olur acaba

Doğrulama *

Bahar Dönemi Ara Sınavı
18 - 19 Nisan 2020