2012 Açıköğretim Bütünleme Sınavları

2012 Bahar dönemi final sonuçlarının açıklanmasıyla bütünleme sınavları olacak mı, olmayacak mı, olacaksa nasıl olacak gibi bir çok soru açıköğretim öğrencilerinin kafasını kurcalıyor. Son durumdaki bütünleme bilgilerini bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

Şu anda kredili ve kredisiz olmak üzere iki tür açıköğretim bölümü bulunuyor. Önümüzdeki yıldan itibaren tüm bölümlerin kredili olacağını hatırlatalım.

Kredili Bölümler

Anadolu üniversitesi kredili bölümlerde bütünleme sınavlarının olmayacağını duyurmuştu. YÖK tüm üniversitelere bütünleme uygulamasını geçtiğimiz günlerde getirince açıköğretimede gelip gelmeyeceği soru işareti olarak kalmıştı. Anadolu üniversitesi şu an için bir  açıklamada bulunmadı. Herhangi bir açıklama yaptığında sizlere anında duyuracağız. Şu anda bütünleme yok gibi düşünebilirsiniz.

Kredisiz Bölümler

Kredisiz bölümde okuyan herkes bütünleme sınavlarına girebiliyor. Bu kısmı soru cevap olarak yaparsak daha anlaşılır olur sanırım.

Bütünlemeye girmek için ne yapmalıyım?

için herhangi bir işlem yapmıyorsunuz. Aynı final sınavı gibi bütünleme sınavından 1 hafta önce sınav giriş belgenizi alıp sınava giriyorsunuz.

Kaç dersten bütünlemeye girebilirim?

Kaldığınız tüm derslerden bütünlemeye girebilirsiniz.

Bütünleme sınavından kaç almalıyım? Not nasıl hesaplanır?

sonucunda geçebilmeniz için arasınav notunuzun %30 ‘u ile bütünleme notunuzun %70’i toplanır ve toplam 50 ise o dersten geçersiniz. Aşağıdaki linkte tıklayıp bütünlemeden kaç almanız gerektiğine bakabilirsiniz.

Vize sonucunuza göre bütünlemeden almanız gereken puanı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaç dersten geçersem bir üst sınıfa geçebilirim?

Eğer 2 dersten kalırsanız bir üst sınıfa geçersiniz. 3 ve daha fazla dersten kaldığınızda sınıf tekrarı yapmanız gerekir. Sınıf tekrarında sadece kaldığınız derslerden sınava girersiniz. Sınıf geçme için bir diğer kuralda 1-3, 2-4 kuralıdır. Yani birinci sınıfın tüm derslerini vermeden 3. sınıfa, 2. sınıfın tüm derslerini vermeden 4. sınıfa geçemesiniz.

Bütünleme Harcı Ne kadar?

Bütünleme için bir harç yatırmanız gerekmiyor. Sınav zamanı sınav giriş belgenizi alıp sınava girebilirsiniz.

Nelerdir?

8 – 9 Eylül 2012 Tarihlerinde olacaktır.

1 8 9 10

Doğrulama *

2018-2019 Öğretim Yılı Üç Ders Sınavı
27 Temmuz 2019