2011 Ygs Sınav Başvuru Tarihi

2011 Yılı yükseköğretime giriş sınavı olan YGS başvuruları 3 Ocak 2011 itibariyle başladı. Açıköğretimin kotenjansız bölümlerine girebilmek için bu YGS sınavından barajı geçmek yeterli oluyor. 2011 YGS sınavı 27 Mart 2011 Pazar günü yapılacak.

Ygs Başvuruları 3 – 19 Ocak 2011 Tarihleri arasında yapılacak. İsteyenler klavuzlara http://www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilir.

Haberin detayları için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlandı.Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurular 3 Ocak 2011‘de başladı. Kılavuzdaki bilgilere göre; ÖSYM adayların sınavlara katılacağı merkezleri değiştirebilecek. YGS’de her adaya üzerinde fotoğrafları ve kimlik bilgilerinin bulunduğu test kitapçığı dağıtılacak. Kılavuzda yer alan düzenlemeye göre; adaylar YGS ve LYS’ye türbanlı olarak girebilecek.

ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanan kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar 2011-ÖSYS Kılavuzu ile aday bilgi formuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. ÖSYS’nin ilk sınavı YGS’ye başvuru 3-19 Ocak arasında yapılacak.

2011-2012 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (sınavsız geçiş dahil) programlarında öğrenim görmek isteyen adaylar 2011-ÖSYS’ye başvuracak. ÖSYS’ye başvuruda lise müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları başvuru merkezi olarak görev yapacak.

Başvurusunu, başvuru merkezinden yapan adayların, Aday Bilgi Formu’nu doldurması gerekiyor. Son sınıf düzeyindeki adaylar formu doldurduktan sonra okullarının bir yetkilisine onaylatacak. Başvuru işlemini yaptıracak adayın, başvuru merkezine gelmeden önce başvuru ücretini yatırmış olması gerekiyor.

Bankaya yatırılacak

Sınava yurt içinden başvurmak isteyen adaylardan, “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyenler 35 TL’yi, “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum” seçeneğini işaretleyenler 10 TL’yi kılavuzda belirtilen bankalardan birine yatıracak.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların bu ücreti yatırmak için banka görevlisine T.C Kimlik Numarası, adı, soyadı bilgileri ile kaç TL yatıracağını bildirmesi yeterli olacak. Adayların bankadan aldıkları dekontu saklamaları gerekiyor. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla bankaya ücret yatırabilecek.

ÖSYM sınav yerini değiştirebilecek

Kılavuzda yer alan bilgiye göre; il merkezlerinde yeterli kapasitesi bulunmadığı takdirde, adayların okul adreslerine göre belirlenecek ilçe sınav merkezlerinde ya da ikinci tercih olarak belirledikleri il merkezlerinde sınava alınacak.

Aday formunda yer alan “1. Tercih” alanında, okulun bulunduğu il veya adres ili dışında sınav merkezi tercihi yazılmayacak.

Kapasitesi dolmuş veya iptal edilmiş sınav merkezlerini isteyen adayların bir kısmı, kapasitesi dolmamış sınav merkezlerine atanacak. Sınav merkezini saptama yetkisi ÖSYM’ye ait olacak. ÖSYM gerekli olduğu hallerde adayı tercih ettiği sınav merkezlerinden başka bir sınav merkezine de atayabilecek.

‘Başı açık’ yerine ‘yüzü açık’ ifadesi

Adayın başvuru merkezine giderken yanında doldurulmuş Aday Bilgi Formu, fotoğraf ve TC Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı veya pasaport, mezun öğrenciler için ortaöğretim diplomasının resmi onaylı bir sureti, özürlü adaylar için sağlık kurulu raporlarının bir örneği ile özürlerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe, banka dekontu olması gerekiyor.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Bilgi Formu’ndaki bilgiler ile birlikte adayın web kamerayla alınacak fotoğrafı elektronik ortama aktarılacak.

Kılavuzda buna ilişkin, “Bu fotoğrafın, yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir” denildi.

Bu düzenlemeye göre adaylar YGS ve LYS’ye türbanlı olarak girebilecekler. Daha önceki kılavuzda, “Bu fotoğrafın, cepheden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde olması gerektiğinden…” deniliyordu.

Şifre nerede kullanılacak?

Başvuru merkezindeki görevli tarafından onaylanarak adaya verilen “2011-ÖSYS Başvuru Kayıt Bilgileri” adlı belgenin saklanması gerekiyor. Şifre, T.C Kimlik Numarası ile http://ais.osym.gov.tr internet adresini kullanarak adayın sınava gireceği yer bilgisini içeren Sınava Giriş Belgesini temin etmede, yerleştirme ve sınav sonuç bilgilerini öğrenmede, yükseköğretim programları tercihini girmede ve bazı bilgilerini değiştirmede kullanılacak.

Yeni şifre edinmek isteyenlerin, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Bürolarına başvurup 2 TL ödemeleri gerekiyor.

27 Mart’ta YGS yapılacak

ÖSYM, sınav güvenliğini artırmak için yeni uygulama başlattı. Buna göre, sınavda her adaya poşette verilecek soru kitapçığı ve cevap kağıdı üzerinde adayın fotoğrafı, kimlik bilgileri ve soru kitapçığı numarası bulunacak.

Aday sınava gelirken yanında 2011-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulunduracak. Belgeleri eksik olan aday, YGS’ye alınmayacak.

ÖSYM, Sınava Giriş Belgesi’ni adaya ayrıca göndermeyecek. Aday bu belgeyi TC Kimlik Numarası ve şifresiyle http://ais.osym.gov.tr adresinden öğrenecek. YGS, 27 Mart 2011 Pazar günü tek oturumda yapılacak.

YGS sonucu adresinden öğrenilebilecek. Sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Doğrulama *

2018-2019 Öğretim Yılı Üç Ders Sınavı
27 Temmuz 2019