2010 Kpss Sınav Soru ve Cevapları Yayımlandı

Bilindiği üzere 10 ve 11 temmuz günü Lisans sınavları olacak. Devlete memur olmak için bu sınavlara girmek mecbur oldu malum. 2010 Lisans sınavı ile ilgili bilgiler aşağıda yer almakta. Okuyun çok şaşıracaksınız, sınava giren sayısı bir hayli artmış durumda.

10 – 11 Temmuz 2010 da yapılan Lisans sınavının soruları ve cevapları yayımlandı. Yaptığı soruları hatırlayanlar aşağıdaki kitapçıkları indirerek soruları kontrol edebilirler. Umarım sonuçlarınız beklediğinizden yüksek gelir.

Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.

Lisans Sınavı Soru ve Cevapları

SINAV TARİHİ: 10-11 Temmuz 2010
A- KİTAPÇIĞI
Cumartesi Sabah Oturumu
Genel Yetenek-Genel Kültür Testi ve Cevap Anahtarı
Yabancı Dil Testi ve Cevap Anahtarı
Cumartesi Öğleden Sonra Oturumu
Eğitim Bilimleri Testi ve Cevap Anahtarı
Pazar Sabah Oturumu
Hukuk-İktisat-İşletme-Maliye-Muhasebe Testi ve Cevap Anahtarı
Pazar Öğleden Sonra Oturumu
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri-Ekonometri-İstatistik-Kamu Yönetimi-Uluslararası İlişkiler Testi ve Cevap Anahtarı

2010 Sınavı ile ilgili bilgiler

Yılın geri kalan bölümünde 39 bini Bütçe Kanunu hükümleri, geri kalan bölümü de Teşkilat Kanunlarında yapılan değişikliklerle bazı kuruluşlara verilen ek kadro çerçevesinde yaklaşık 99 bin kişi kamuya yerleştirilebilecek.

10-25 Mayıs tarihleri arasında ÖSYM’ye başvuruda bulunan 4 yıllık yüksekokul mezunlarının sınavı hafta sonu yapılacak. Üniversite mezunu 835 bin 320 aday, Cumartesi günü genel kültür ve genel yetenek sınavına girecek. Bunların 294 bin 910′unu da öğretmen olmak isteyen memur adayları oluşturacak.

Uzmanlık ve kariyer mesleklerini tercih edenler, Pazar günü de alan bilgisi sınavına girecek.

31 Mayıs-6 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM’ye başvurusu yapan ortaöğretim ve 2 yıllık yüksekokul mezunlarının sınavı ise 26 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ’ye girmek için 1 milyon 812 bin 103 ortaöğretim, 606 bin 663 adet de 2 yıllık yüksekokul mezunu başvuruda bulundu.

-YENİ SINAV SONUCUNA GÖRE YENİ YERLEŞTİRME-

Bu arada Devlet Personel Başkanlığından alınan bilgiye göre, bu yılki sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte daha önceki sonuçları hükümsüz hale gelecek. Sadece 2009 yılı içerisinde gerçekleştirilen kariyer uzmanlığı sınavı ile öğretmenlik sınavı bir sonraki sınava kadar geçerliliğini koruyacak.

Bu çerçevede genel sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki yerleştirmelerde, bu sınavlar esas alınacak.

ÖSYM’nin hafta sonundaki sonuçlarını ilan etmesinin ardından yeni memur yerleştirmeleri, bu sınavların sonucuna göre yapılacak.

-13 BİN 922 ADAY MEMUR OLDU-

Devlet Personel Başkanlığı, yılbaşından bu yana 13 bin 922 adayın memuriyete yerleştirme işleminin yapıldığını bildirdi. Bunların 1.608′i KİT’lere, 2.117′si mahalli idarelere, 3.408′i üniversitelere, geri kalanı da diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildi.

2010 Yılı Merkezi Bütçe Kanununa göre, bu yıl kamuya açıktan atama yoluyla 32 bin yeni memur alınacak. Bunların 7 binini üniversitelerin akademik personeli, 10 binini de öğretmenler oluşturacak.

2009 yılı içinde emekli olanların yerine de bu yıl içerisinde 20 bin 791 yeni memur alımında bulunulacak. Böylece açıktan atama ve emeklilik yoluyla boşalan kadrolara Bütçe Kanunu uyarınca yapılacak atamaların toplamı 52 bin 791′e yükselecek.

Bu arada Bütçe Kanununa ilave olarak Meclis’te yasalaşan düzenlemelerle bazı kuruluşlara ek kadro tahsisinde de bulunuldu.

Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı, Bütçe Kanunu dışında bu yıl içerisinde 25 bin yeni öğretmen alacak.

Aynı şekilde Emniyet Genel Müdürlüğüne, Bütçe Kanunu limitleri dışında 20 bini polis, 10 bini de kıdemli başpolis ve başpolis olmak üzere 30 bin kadro ihdas edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanunundaki yeni düzenleme ile de Diyanet İşleri Başkanlığına, Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi olmaksızın yıl içerisinde 5 bin açıktan atama izni verildi.

Böylece kamu kuruluşlarına tahsis edilen kadroların tümünün bu yıl doldurulması halinde yıl sonuna kadar kamuya yerleştirilebilecek yeni memur sayısı 112 bini geçecek.

Bu durumda, yılın geri kalan bölümünde kamuda yeni işe başlayacakların sayısı 99 bine kadar çıkabilecek.

Doğrulama *

2018-2019 Öğretim Yılı Üç Ders Sınavı
27 Temmuz 2019