Açıköğretim Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

acik-ogretim

Önlisans Programı, 1993 yılında Açıköğretim Sisteminin yeniden yapılandırılması ile Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır. Bu bölümden mezun olanlar alanında özel ve kamu kuruluşlarında alanları ile ilgili çalışabilmektedirler.

Programın Amaçları:
Önlisans Programı, sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca örgün veya Açıköğretim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

SUNULAN OLANAKLAR

Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüz yüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman işletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Tesis işletmeciliği, Ticaret Liselerini Alan Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler ile Ticaret alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. ÖSYM’nin yaptığı sınavda herhangi bir puan türünde barajı geçebilen kişiler programa yerleştirilirler. Programın kontenjanı sınırsızdır. Örgün bir yükseköğretim programında
kayıtlı ya da mezun olanlar, İkinci Üniversite uygulamasına başvurarak ÖSYM sınavına girmeden bu programa başvurabilirler.

Mezuniyet Sonrası
Programdan mezun olan öğrenciler, “ Önlisans Diploması” alırlar. programından mezun olan öğrenciler, Aktüerya, Bankacılık,  Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat , İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme – Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye
Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman programlarına sınavla dikey geçiş yapabilirler. Ayrıca bu programdan mezun olan öğrenciler DGS ye girmeden Anadolu Üniversitesi İşletme – İktisat Fakültelerine doğrudan dikey geçiş yapabilirler.

İş Olanakları
Mezunlar; alanında özel ve kamu kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler.

Unvan
Programı bitiren öğrencilere “ Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Açıköğretim bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır.

Açıköğretim bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

1. Sınıf Dersleri

 • Genel Muhasebe
 • Genel İşletme
 • Davranış Bilimlerine Giriş
 • İktisada Giriş
 • Genel Matematik
 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • Hukuka Giriş
 • Yabancı Dil Dersleri: Almanca – Fransızca – İngilizce

2. Sınıf Dersleri

 • İstatistik
 • Banka ve Sigorta Muhasebesi
 • Banka ve Sigorta Hukuku
 • Banka ve Sigorta Pazarlaması
 • Türk Dili
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Sigortacılık Uygulamaları
 • Bankacılık Uygulamaları
Güz Dönemi Ara Sınavı
26 Kasım 2016 Cumartesi

Üye OlŞifremi Unuttum

.